Nivel cariera

Middle (2-5 ani), Senior (5-10 ani)

Limbi vorbite

engleză

Adresa/ adresele jobului

București

SCOP: Asigura integrarea dintre platformele OSS si Platformele de Servicii si Retea (Core Network)

RESPONSABILITATI :

  •  Sa asigure aliniera cu toti stakeholderii interni si externi referitor la solutiile tehnice de integrare OSS si platformele de retea Core si servicii, precum si la Roadmap
  • Participa la definirea de specificatii tehnice pentru RFP/RFQ/RFI pentru echipamentele OSS si platformele de servicii si retea
  • Participa la elaborarea cerintelor pentru platforma CEM (Customer Experiece Management) specificatii tehnice si teste
  • Participa la efectuarea testelor pentru platforma CEM
  • Sa asigure cerintele de integrare cu echipamentele IT/OSS in RFI/RFP/RFQ
  • Sa participe la Evaluarea vendorilor referitor la cerintele IT/network.
  • Sa asigure support pentru echipa de OSS/IT.
  • Participa la proiectele planului operational care au conexiuni cu  sistemele de management de retea (NMS) si OSS;
  • Asigura suport catre zona de operare si intretinere retea conform procedurilor existente;
  • Monitorizeaza indicatorii de performanta cheie pentru a mentine buna functionare a echipamentelor pe care le gestioneaza.

 Studii:

  • Diplomă de licență în Calculatoare, Informatică, Telecomunicații sau un domeniu relevant;
  • Studii superioare in domeniul tehnic – inginer (telecomunicatii, electronica, automatica, calculatoare si tehnologia informatiei).

Experienţa în muncă:

  • Minim 4 ani de experienta relevanta in domeniul IT si /sau telecomunicatii;
  • Experienta in domeniul administrarii de sisteme si retele de calculatoare;

 Cunoştinţe, Aptitudini & Abilităţi:

  • Cunostinte despre proiectarea, dimensionarea și integrarea sistemelor IT - nivel avansat;
  • Cunostinte despre administrarea și monitorizarea sistemelor IT – nivel avansat
  • Cunostinte sisteme de operare Microsoft Windows /UNIX / Linux – nivel avansat
  • Cunostinte de virtualizare infrastructura IT – nivel mediu
  • Cunostiinte despre tehnologia, serviciile si produsele GPRS/EDGE ( 2G), 3G si LTE – nivel de baza;
  • Cunoastrerea protocoalelor si interfetelor specifice retelelor IP - nivel de baza;
  • Limba engleza – nivel avansat;
  • Gandire analitica;
  • Abilitatea de lucra eficient in echipe multifunctionale si pe proiect;