Nivel cariera

Senior (5-10 ani), Middle (2-5 ani)

Limbi vorbite

engleză

Adresa/ adresele jobului

București

SCOP: Dezvolta si implementeaza noi functionalitati si elemente ale retelei IPTV/OTT, DTH si DVBC

Responsabilităţi:

  • Stabileste arhitectura de retea, High Level Design si Low Level Design pentru retelele TV
  • Responsabil pentru dezvoltarea echipamentelor si componentelor retelelor TV (ex: TV head end - IP multicast, coding/decoding, streaming, encryption, back end platforms, EPG, VOD, etc)
  • Participa la integrarea si testarea elementelor de retea si servicii TV si stabileste acceptantele cu furnizorii pentru validarea calitatii implementarii;
  • Documentateaza modificarile si serviciile implementate si produce rapoarte periodice de performanta pentru sistemele TV administrate
  • Participa la optimizarea retelei TV si de date pentru utilizarea la maximum a resurselor existente;
  • Participa la proiectele planului operational care au conexiuni cu  serviciile TV;
  • Asigura suport catre zona de operare si intretinere retea conform procedurilor existente;
  • Coopereaza cu alte structuri pentru indeplinirea proiectelor cu implicatii in reteaua si platformele TV;
  • Monitorizeaza indicatorii de performanta cheie pentru a mentine buna functionare a serviciilor TV.

Studii:

  • Studii superioare cu profil tehnic (Telecomunicatii, Electronica, Automatica si Calculatoare etc);

 Experienţa în muncă:

  • Minim 2-3 ani de experienta relevanta in domeniul TV, IPTV/OTT, DTH, DVBC; ( eg. Backend ,CDN, Application)
  • Experienta in domeniul Core IP Network;
  • Certificari Networking  si Linux  reprezinta un plus

 Cunoştinţe, Aptitudini & Abilităţi:

  • Cunostinte  protocoale de retea  (DNS, DHCP, HTTP, TCP/IP, UDP/IP Unicast/Multicast, NAT, QOS, IGMP v2/3, Ethernet, VLAN)– nivel avansat;
  • Cunostinte despre tehnologia retelelor si componentelor OTT– nivel avansat;
  • Cunostinte de SQL, Linux scripting/programming -nivel mediu;
  • Cunostinte referitoare la formatele de encodare (MPEG-2/H264 SD/HD), protocoalelor de  transport video (MPEG TS, SPTS/MPTS) si interfetele utilizate (Ethernet, SDI si ASI) . – nivel mediu;
  • Limba engleza – nivel avansat;
  • Abilitatea de lucra eficient in echipe multifunctionale si pe proiect;
  • Bune abilitati de comunicare scrisa si verbala;
  • Orientare catre detalii;
  • Bune abilitati de organizare si prioritizare;
  • Orientare catre client si rezultate.