Nivel cariera

Middle (2-5 ani), Senior (5-10 ani)

Limbi vorbite

engleză

Adresa/ adresele jobului

București

       SCOP:  Proiectarea si implementarea de retele de voce;

 RESPONSABILITĂŢI:

  • Responsabil pentru echipamentele CS CORE (MSC-S, MGw, HLR, HSS, CUDB);
  • Participa la integrarea si testarea elementelor de retea si servicii pentru reteaua de voce, stabileste acceptantele cu furnizorii pentru validarea calitatii implementarii;
  • Participa la optimizarea retelei voce mobila pentru utilizarea la maximum a resurselor existente;
  • Participa la proiectele planului operational care au conexiuni cu  serviciile retelei voce mobila;
  • Participa la rezolvarea problemele și incidentele legate de rețea și servicii; Sprijinul incidentului este de nivel 2 și 3: diagnosticare și acțiuni corective
  • Administreaza aplicatiile/platformele de roaming/interconectare in scopul asigurarii functionarii optime a acestora;
  • Asigura suport catre zona de operare si intretinere retea conform procedurilor existente;
  • Coopereaza cu alte structuri pentru indeplinirea proiectelor cu implicatii in reteaua de voce si semnalizare;
  • Monitorizeaza indicatorii de performanta cheie pentru a mentine buna functionare a retelei;

CERINȚELE POSTULUI

  • Cunostinte despre tehnologia de comutatie si arhitectura retelelor 2G, 3G – nivel mediu;
  • Cunoasterea protocoalelor si interfetelor specifice retelelor core (R4, semnalizare) - nivel mediu;
  • Cunoasterea protocoalelor de comunicatii (TCP/IP, SS7, MAP, CAP/INAP, Diameter) - nivel mediu;
  • Cunoastrerea protocoalelor si interfetelor specifice retelelor de date mobile - nivel mediu;
  • Limba engleza – nivel mediu/avansat;
  • Gandire analitica;
  • Abilitatea de lucra eficient in echipe multifunctionale si pe proiect.