Nivel cariera

Senior (5-10 ani)

Limbi vorbite

engleză

Adresa/adresele jobului

Candidatul ideal

Studii superioare tehnice, de preferat UTCB - Instalatii.
10 ani de activitate in proiectare a instalatiilor de incalzire, ventilatii si aer conditionat
Avantaj - Experienta in proiectarea instalatiilor de incalzire, ventilatii si aer conditionat dedicate salilor de comanda, incaperilor sau cladirilor tehnice electrice
MS Office (Word, Excel, Access, PowerPoint, MS Project, Outlook), CAD-System (AUTOCAD 2D, 3D);
Alte softuri constituie un plus
Engleza foarte bine
Franceza, rusa, germana constituie avantaj
Seriozitate, abilitati de planificare si organizare in vederea respectarii termenelor de predare.
Persoana organizata, meticuloasa cu atitudine pozitiva.
Bune abilitati de comunicare
Disponibilitate la deplasari - 10% din timpul de lucru

Descrierea jobului

Postul este vacant in cadrul IMSAT SA - Directia Echipamente Electrice Containerizate
Postul se subordoneaza Sefului de departament si nu are angajati in subordine.

Ofertele se intocmesc in baza specificatiilor tehnice, rezultand incinte containerizate particularizate pe fiecare proiect in parte (PEECC Packaged Electrical & Electronic Control Compartment) sau structuri metalice prefabricate si se refera in special la:
- sisteme HVAC monobloc, roof top, split-ere, distributie tubulatura, chillere etc
- sisteme presurizare si purjare
- subansamble mecanice complementare: sisteme interioare / exterioare de distributie HVAC.

Responsabilitati:

Studiază, înțelege si definește scopul proiectului pentru a asigura cea mai buna soluție pentru proiectul atribuit
Elaborează lista de materiale cu cantități, preturi de achiziție si manopera in cazul procesului de ofertare. In același timp elaborează specificația tehnica a ofertei inclusiv fisele tehnice ale materialelor / echipamentelor ofertate.
Realizează notele de calcul pentru necesarul de încălzire, răcire sau ventilație pe baza parametrilor termotehnici, climatici si standardelor aplicabile proiectului.
Stabilește soluțiile tehnice principale coordonate cu datele de intrare din caietele de sarcini ale clientului (atunci când acestea exista) atât in faza de ofertare cat si in faza de proiectare / execuție
Coordonează si elaborează schema de principiu a instalației, iar după caz inclusiv flow diagram / P&ID diagram si desenele de execuție ale instalației
Elaborează listele de materiale cu cantități pe care le transmite către șeful de proiect
Realizează analizele tehnice si economice comparative ale ofertelor diverșilor furnizori
Participa la colectarea si prelucrarea datelor referitoare la execuția proiectelor in lucru
Controlează, verifica si semnează documentația de proiect final
Monitorizează si supervizează desfășurarea proiectelor atribuite si rezultatele obținute
Completeaza si emite catre departamentul de control al calitatii.
Asigura suportul tehnic in cadrul FAT (Factory Acceptance Test).
Răspunde de conformitatea cu legislatia de proiectare, normativele si standardele de operare inclusiv folosirea solutiilor tipice din proiecte anterioare
Sustine seful de proiect în legatura cu subcontractorii pentru proiectele specifice pentru a asigura conformitatea cu standardele de proiectare si cerintele proiectului
Raspunde pentru adaptarea în proiect a necesitatilor specifice ale Clietului
Prevede asigurarea de calitate în timpul desfasurarii proiectului pentru a asigura functionalitatea solutiilor la nivelul de performanta specificat în scopul proiectului
Împartaseste cunostintele personale si antreneaza tehnicienii/inginerii juniori/ sub ingineri si inginerii în lucrarile tehnice atribuite
Antrenează inginerii juniori pe perioada desfășurării lucrărilor repartizate si le acorda sprijin in vederea transferului de know-how si dezvoltarii abilitatilor lor tehnice
Implementează instrumente si proceduri pentru continua imbunatatire a procesului de proiectare
Îndeplineste diverse sarcini care tin de misiunea postului si / sau sunt necesare / solicitate de managerul de pe nivel superior pentru nevoile departamentului / diviziei.

Se ofera:
Salariu atractiv, mediu de lucru profesionist, bonuri de masa, prime de Paste si Craciun, asigurare de risc si accidente, asigurare privata de sanatate, expunere internationala, posibilitati de dezvoltare a carierei.

Numai candidatii selectati vor fi contactati.

Descrierea companiei

IMSAT SA - Directia Echipamente Electrice Containerizate realizeaza in fabrica din Giurgiu camere de comanda containerizate pentru turbine cu gaz si turbine mixte.
Activitatea directiei inseamna integrare echipamente electrice de joasa tensiune pentru:
- camere de comanda containerizate si subansambluri functionale de proces pentru turbine de gaz cu puteri intre 40-220MW;
- grupuri containerizate motor/generator cu puteri pina la ;
- cabine prefabricate de control electric si electronic pentru platforme petroliere si petrochimie.
IMSAT DEEC este furnizor calificat:
- General Electric, Core Tech, Nuovo Pignone.