Nivel cariera

Senior (5-10 ani), Middle (2-5 ani)

Limbi vorbite

engleză, franceză

Adresa/ adresele jobului

București

Cauti o noua provocare in domeniul cercetarii si dezvoltarii? Poate ca acest job de Inginer proiectant este pentru tine!

ASSA ABLOY este cel mai mare furnizor global de solutii de inchidere inteligente ce ofera siguranta si confortul necesare utilizatorilor finali. Suntem dedicati sa imbunatatim viata clientilor nostri prin produse inovatoare, care ofera securitate mare, siguranta si confort.

Grupul este prezent atat pe pietele mature cat si pe pietele emergente din intreaga lume, ocupand pozitia de lider in mare parte din Europa, America de Nord si Asia Pacific.

A te alatura echipei ASSA ABLOY înseamnă a face parte dintr-o companie dinamica, care ofera multe oportunități.

Ca si inginer proiectant, principalele tale responsabilitati vor fi consilierea, proiectarea si executia documentatiei tehnice pentru produse noi sau a documentatiei tehnice pentru modificarea produselor din productia de serie.

Responsabilitati:

  • Participa la activitatea de evaluare a proprietatii intelectuale impreuna cu Managerul R&D si Managerul de Brevete.
  • Participa la evaluarea necesitatilor de piata (produse, metode si tehnologie, aspecte comerciale)
  • Realizeaza studii tehnice, concepte, evalueaza si valideaza conceptele.
  • Urmareste realizarea prototipurilor necesare, testarea acestora pentru a valida solutia tehnica.
  • Propune desfasurarea in timp a proiectului (inceputul-sfarsitul proiectului) si participa la planificarea in detaliu a proiectului.
  • Pregateste documentatia necesara fazei de industrializare (modele CAD, analize CFMEA, DFMEA, simulari de rezistenta, verificarea tolerantelor, intocmeste documentatia necesara cotatiilor de pret).
  • Analizeaza riscurile implicate in proietare si propune actiuni de eliminare sau diminuare a riscurilor impreuna cu Managerul R&D si Managerul de Proiect.
  • Participa la omologarea produselor.
  • Urmareste, impreuna cu Responsabilul de Calitate, respectarea Planului Calitatii in vederea respectarii cerintelor de functionalitate si de performanta ale produsului.
  • Urmareaste costurile produsului si propune actiuni corective pentru incadrarea acestora in limitele estimate initial.
  • Reprezinta interfata tehnica cu furnizorii pentru componentele aprovizionate implicate in proiect.

Candidatul ideal:

Cautam pe cineva care poseda foarte bune abilitati de comunicare si organizare, cu initiativa si o atitudine pro-activa. Cunostinte de design in Solid Works sunt necesare.

Deoarece vei comunica foarte mult cu colegii nostri din grup, este necesar sa ai cunostinte avansate de limba franceza (B2) si limba engleza (B2).

In plus, trebuie sa ai studii superioare in domeniul tehnic si experienta de cel putin 3 ani in proiectarea produselor mecanice (Solid Works).

Familiarizarea cu procesele de productie, intelegerea functionalitatii produselor electronice (senzori si sisteme de control acces) si cunostinte LEAN sunt un plus.