Acest job nu mai este activ.

Nivel cariera

Entry (0-2 ani), Middle (2-5 ani)

Limbi vorbite

engleză

Adresa/ adresele jobului

Sibiu

Se recruteaza si din

Sibiu, Râmnicu Vâlcea, Mediaș, Alba Iulia, Sebeș

Recrutam pentru clientul nostru, unitate de productie din Sibiu, parte dintr-o companie multinationala  cu filiale in 13 tari din Europa, o persoana pentru postul de inginer proces.

Candidatul ideal :
- studii superioare tehnice;
- cunostinte solide privind : APQP, FMEA, Kaizen, 5 S, ISO TS16969/IATF 16949;
- cunostinte operare PC: MS Office;
- cunostinte desen tehnic;
- initiativa, reactivitate, implicare, responsabilitate;
- experienta pe un post similar in industria automotive;
- bune cunostinte de limba engleza.

Descrierea jobului

- Elaboreaza solutii constructive si tehnologice pentru produse noi solicitate de clienti;
- Asigura suport pentru calculatiile de pret (antecalculatii);
- Intocmeste dosar de referinta pentru fiecare proiect nou (clarificarea cerintelor tehnice, de reglementare, de costuri, calitate, logistice);
- Comunica cu clientul pana la demararea in serie a proiectului;
- Planifica executia proiectului si stabileste sedinte de proiect;
- Analizeaza periodic avansarea executiei proiectului;
- Elaboreaza documentatie de proces specifica dosarului PPAP (Flux proces si Plan de control) in cazul proiectelor automotive;
- Participa la sedintele de dezvoltare produs-proces si actualizeaza de cate ori este cazul documentatia FMEA produs-proces;
- Acorda suport tehnic in sectia de productie pana la punerea in fabricatie a produsului si pe parcursul fabricatiei produsului;
- Comunica continuu cu responsabilul pentru planificarea, pregatirea si urmarirea productiei si cu seful sectiei de productie ;
- Evalueaza calitatea procesului de productie, intocmeste analize de valoare (postcalculatii), calculeaza tactul de fabricatie, echilibreaza procesul de fabricatie, reduce costurile de productie prin urmarirea cele 7 tipuri de pierderi, analizeaza lunar indicatorii de performanta OEE, OLE, PPM, capabilitati produs /proces, variatie produs/proces si stabileste propuneri pentru imbunatatire;
- Participa la tratarea reclamatiilor clientilor;
- Asigura indeplinirea obiectivelor specifice sectiei de productie TF;
- Participa la indeplinirea angajamentului de calitate (ppm).