Acest job nu mai este activ.

Nivel cariera

Middle (2-5 ani), Entry (0-2 ani)

Limbi vorbite

engleză, franceză

Adresa/ adresele jobului

Titu

Se recruteaza si din

București

Responsabilitati principale:

  • Defineste procesele de control si resursele asociate in vederea asigurarii fiabilitatii mijloacelor de control disponibile si realizeaza ajustarile necesare in functie de rezultate;
  • Realizeaza masuratori dimensionale pe componente mecanice prototip pentru Directia Inginerie Mecanica;
  • Asigura expertiza  in cadrul auditului sau a analizei de nonconformitate dimensionala;
  • Asigura respectarea calitatii mijloacelor de metrologie;
  • Consiliaza clientii in realizarea cererii de masuratori si negocierea termenelor;
  • Asigura racordarea in lantul de etalonare a mijloacelor de masurare din sector;
  • Realizeaza masuratorile respectand standardele de metrologie si normele de calitate;
  • Programeaza mijloacele de masura 3D;
  • Evalueaza incertitudinile de masurare;
  • Inregistreaza si valideaza rezultatele masuratorilor;
  • Transmite dosarul de masura si explica rezultatele;
  • Alerteaza clientii de neconformitati, daca este cazul;
  • Participa la elaborarea si evolutia instructiuniilor de metrologie;
  • Efectueaza, daca este cazul, verificarea pieselor sau subansamblelor;
  • Asigura inspectiile metrologice pentru mijloacele de control;
  • Detecteaza anomaliile care necesita o interventie de intretinere si eventual propune implemetarea solutiei adoptate.

Candidatul ideal:

  • Studii superioare tehnice in domeniul Ingineriei Mecanice/ Metrologiei;
  • Bune cunostinte de uzinaj, asamblari, incercari, conceptie;
  • Bune cunostinte de tehnici de masurare;
  • Cunostinte de componente mecanice (motor sau cutie de viteze);
  • Abilitati de operare pe calculator;
  • Cunostinte avansate de limba Engleza si/ sau Franceza;
  • Buna cunoastere a proceselor de fabricatie mecanice, in special de uzinaj;
  • Bune cunostinte a mijloacelor metrologice.