Inginer Laborator - masuratori electro-mecanice

Nivel cariera

Middle (2-5 ani), Entry (0-2 ani)

Limbi vorbite

engleză

Adresa/ adresele jobului

Timișoara

Responsabilitati:

  1. Activitatea sa in cadrul Laboratorului Valeo se va desfasura in conformitate cu ISIso TS 16949 si alte normative specifice industriei auto. Îşi însuşeşte şi respectă prevederile Manualului Calităţii Laboratorului, ale cerinţelor de management şi cerinţelor tehnice specifice formulate în cadrul laboratorului.
  2. Are rolul de coordonator/formator/verificator al activitatii departamentului de Testari electromecanice si RPA.
  3. Are rolul de a asigura documentatia tehnica necesara testelor electromecanice, prin accesarea tuturor mediilor de ( contact cu echipa de transfer – proiecte, contactul cu colegii din alte site-uri Valeo, etc).
  4. Administreaza si intocmeste documentatia laboratorului pentru activitatea de testari electromecanice: standarde de inspectii, norme ale Valeo sau ale clientului, desene, si intocmeste proceduri si instructiuni de lucru.
  5. Are obligatia de a cunoaste produsele care urmeaza a fi testate electromecanic, din punct de vedere a compozitiei    ( componente si produs asamblat).
  6. Are obligatia de a cunoaste, din punct de vedere teoretic si practic normativele clientului, va pune in practica testele descrise in aceste normative, va realiza interpretarea rezultatelor si va raspunde in fata clientului de calificativul acordat  produselor testate.
  7. Coordoneaza efectuarea programelor de testare ale echipamentelor de lucru, conform specificatiilor tehnice ale produselor.
  8. Coordoneaza activitatea de RPA referitor la testele electromecanice.
  9. Ofera suport de laborator departamentelor industrial, productie, calitate, achizitii, vanzari.
  10. Sustine dezvoltarea produselor, validarea proiectoarelor noi sau in transfer, validarea de noi materiale - suport al activitatii P0 si P30 si a activitatilor de acreditare a laboratorului.
  11. Gestioneaza probele intrate in laborator pentru teste electromecanice.
  12. Participa in proiectele de imbunatatire continua.
  13. Instruieste si verifica tehnicienii aflati in subordinea sa in legatura cu insusirea cunostintelor profesionale teoretice si practice. Urmareste completarea Matricei de polivalenta a personalului din subordine.
  14. Verifica activitatea tehnicienilor aflati in subordine, referitor la realizarea testarilor conform normativelor, utilizarea corecta a timpului de lucru, a indeplinirii cerintelor din cererea de test, etc.
  15. Se  asigura ca problemele de calitate sunt rezolvate utilizand metodele Valeo (8D Report, PDCA,  etc).
  16. Se ocupa de stabilirea si implementarea de actiuni corective pentru neconformitatile identificate in domeniul sau de activitate in timpul auditurilor (interne, externe, de la clienti, de certificare, etc).
  17. Urmareste  calibrarea echipamentelor de masura si control, pentru teste electromecanice, din laborator si se asigura de mentenanta preventiva a acestora.
  18. Participa la trainingurile organizate in Valeo si completeaza cunostintele acumulate prin studiu individual legat de specialitatea sa.
  19. Completeaza studiile din  specialitatea de baza cu pregatirea necesara desfasurarii activitatilor in celelalte departamente ale laboratorului.
  20. Asigură păstrarea secretului profesional privind încercările efectuate în laborator, la care au participat sau despre care are ştiinţă.
  21. Verifica mentinerea utilitatilor laboratorului in conformitate cu cerintele normativelor de testare.
  22. Recomanda Coordonatorului de Laborator  echipamentele de masurare care ar fi util de achizitionat, necesar efectuarilor masuratorilor dimensionale.
  23. Asigură păstrarea secretului profesional privind încercările efectuate în laborator, la care au participat sau despre care are ştiinţă.
  24. Este raspunzator de  implementarea Valeo 5S in aria sa de raspundere din laborator.

Cerinte:

- Profil tehnic

- Cunostinte masuratori electro-mecanice

- Experienta pe o pozitie similara (inginer/tehnician laborator 1-2 ani)

- Engleza - avansat

Beneficii:

- Al 13-lea salariu
- Prima de Pasti
- Transport gratuit din Timisoara
- Asigurare de viata si de sanatate
- Tichete de masa
- Oportunitati de avansare si dezvoltare