Nivel cariera

Entry (0-2 ani), Middle (2-5 ani)

Limbi vorbite

engleză

Adresa/ adresele jobului

Acest anunt este inactiv, însă puteți trimite în continuare CV-ul Dvs. la aceasta companie

Descrierea postului:

·Configurează și testează aplicaţiile

·Proiectează şi modifică structura bazelor de date prin codarea descrierii datelor folosind sisteme de gestiune a bazelor de date relaţionale

·Icirc;ntreţine dicţionarele de date introducând şi modificând definiţii

·Pregăteşte documentaţia necesară utilizatorilor

·Asigură asistenţă utilizatorilor prin demonstraţii practice şi prezentări

·Asigură mentenanţa echipamentelor

·Asigură buna funcţionare a programelor instalate prin respectarea procedurilor legate de protecţia împotriva viruşilor informatici, menţinerea configuraţiei software

·Monitorizează, întreține și dezvoltă infrastructura și serviciile IT (email, DNS, router, switch, access point, stocare, backup, upgrade) ale institutului;

·Identifică şi remediază avariile apărute la sistemele și echipamentele de rețea;

·Avizează toate achizițiile de echipamente şi programe realizate în cadrul societatii

·Asigura proiectarea rețelei de calculatoare

·Asigura funcționarea rețelei de calculatoare și a echipamentelor de conectare și de comunicații, administrarea serverelor, interconectarea rețelelor și accesul la rețeaua globala Internet

·Asigurara legalitatea programelor instalate

·Asigură consultanță de specialitate în achiziționarea de echipament tehnic, recomandând soluții adecvate activității firmei

·Intreține rețeaua, sistemul de Internet, dezvoltă infrastructura rețelei

·Controlează/supraveghează traficul de date; protejează informația în rețea, precum și securitatea traficului pe internet

·Creează strategie de backup-up a tuturor datelor / informațiilor din calculatoare și/sau de pe servere

Cerințele postului:

·Studii superioare finalizate, profil Tehnologia Informatiei si Comunicatiilor

·Cursuri de specialitate: Sisteme de operare, rețele, securitate a datelor, baze de date (Microsoft SQL Sever, etc), limbaje de programare – reprezintă un avantaj

 Cunoștințe:

·Sisteme de operare, sisteme de fisiere, administrarea sistemelor, fisiere de comenzi, fisiere script,

·Calculatoare și sisteme hardware: structura și arhitectura calculatoarelor, procesoare, discuri, memorii, adaptoare, echipamente, controllere, interfate standard

·Retele LAN, bridge-uri, routere, tabele de routare, concentratoare, protocoale, niveluri OSI, protocol TCP/IP, adresare si comunicare

·Rețele WAN, comutare de pachete, XC25, VPN

·Aplicații: E-commerce, E-business, Office, Firewall, limbaje de programare a calculatoarelor (ADA, C, C++, C#, SQL)

Beneficii:

  • un pachet salarial atractiv
  • mediu de lucru plăcut, ca membru al unei echipe tinere
  • posibilitatea unei cariere în cadrul unei companii dinamice

Descrierea companiei:

Societatea Comerciala “LUCRARI DRUMURI PODURI” Societate pe Actiuni, a fost, infiintata la data dein baza legiiprivind societatile comerciale, sub autoritatea Consiliului Judetean Bistrita-Nasaud, prin reorganizarea Regiei Autonome de Drumuri si Poduri Bistrita-Nasaud.

Specializarea societatii are in vedere urmatoarele categorii de activitati/ lucrari principale:

·Servicii pregatitoare  aferente intretinerii si repararii drumurilor si podurilor;

·Lucrari si servicii privind intretinerea si repararea drumurilor si podurilor;

·Lucrari aferente constructiilor noi de drumuri si poduri;

·Diverse lucrari de constructii;

·Productie industriala (agregate de balastiera, betoane asfaltice, betoane de ciment, emulsie bituminoasa cationica);

·Diverse activitati (comercializari: mixturi asfaltice, beton de ciment, emulsii bituminoase cationice, agregate de balastiera; inchirieri: auto, utilaje speciale in domeniul rutier).