Nivel cariera

Entry (0-2 ani), Middle (2-5 ani)

Limbi vorbite

engleză

Adresa/ adresele jobului

Bistrița

Descrierea postului:

·         Configurează și testează aplicaţiile

·         Proiectează şi modifică structura bazelor de date prin codarea descrierii datelor folosind sisteme de gestiune a bazelor de date relaţionale

·         Întreţine dicţionarele de date introducând şi modificând definiţii

·         Pregăteşte documentaţia necesară utilizatorilor

·         Asigură asistenţă utilizatorilor prin demonstraţii practice şi prezentări

·         Asigură mentenanţa echipamentelor

·         Asigură buna funcţionare a programelor instalate prin respectarea procedurilor legate de protecţia împotriva viruşilor informatici, menţinerea configuraţiei software

·         Monitorizează, întreține și dezvoltă infrastructura și serviciile IT (email, DNS, router, switch, access point, stocare, backup, upgrade) ale institutului;

·         Identifică şi remediază avariile apărute la sistemele și echipamentele de rețea;

·         Avizează toate achizițiile de echipamente şi programe realizate în cadrul societatii

·         Asigura proiectarea rețelei de calculatoare

·         Asigura funcționarea rețelei de calculatoare și a echipamentelor de conectare și de comunicații, administrarea serverelor, interconectarea rețelelor și accesul la rețeaua globala Internet

·         Asigurara legalitatea programelor instalate

·         Asigură consultanță de specialitate în achiziționarea de echipament tehnic, recomandând soluții adecvate activității firmei

·         Intreține rețeaua, sistemul de Internet, dezvoltă infrastructura rețelei

·         Controlează/supraveghează traficul de date; protejează informația în rețea, precum și securitatea traficului pe internet

·         Creează strategie de backup-up a tuturor datelor / informațiilor din calculatoare și/sau de pe servere

Cerințele postului:

·         Studii superioare finalizate, profil Tehnologia Informatiei si Comunicatiilor

·         Cursuri de specialitate: Sisteme de operare, rețele, securitate a datelor, baze de date (Microsoft SQL Sever, etc), limbaje de programare – reprezintă un avantaj

 Cunoștințe:

·         Sisteme de operare, sisteme de fisiere, administrarea sistemelor, fisiere de comenzi, fisiere script,

·         Calculatoare și sisteme hardware: structura și arhitectura calculatoarelor, procesoare, discuri, memorii, adaptoare, echipamente, controllere, interfate standard

·         Retele LAN, bridge-uri, routere, tabele de routare, concentratoare, protocoale, niveluri OSI, protocol TCP/IP, adresare si comunicare

·         Rețele WAN, comutare de pachete, XC25, VPN

·         Aplicații: E-commerce, E-business, Office, Firewall, limbaje de programare a calculatoarelor (ADA, C, C++, C#, SQL)

Beneficii:

  • un pachet salarial atractiv
  • mediu de lucru plăcut, ca membru al unei echipe tinere
  • posibilitatea unei cariere în cadrul unei companii dinamice

Descrierea companiei:

Societatea Comerciala “LUCRARI DRUMURI PODURI” Societate pe Actiuni, a fost, infiintata la data dein baza legiiprivind societatile comerciale, sub autoritatea Consiliului Judetean Bistrita-Nasaud, prin reorganizarea Regiei Autonome de Drumuri si Poduri Bistrita-Nasaud.

Specializarea societatii are in vedere urmatoarele categorii de activitati/ lucrari principale:

·         Servicii pregatitoare  aferente intretinerii si repararii drumurilor si podurilor;

·         Lucrari si servicii privind intretinerea si repararea drumurilor si podurilor;

·         Lucrari aferente constructiilor noi de drumuri si poduri;

·         Diverse lucrari de constructii;

·         Productie industriala (agregate de balastiera, betoane asfaltice, betoane de ciment, emulsie bituminoasa cationica);

·         Diverse activitati (comercializari: mixturi asfaltice, beton de ciment, emulsii bituminoase cationice, agregate de balastiera; inchirieri: auto, utilaje speciale in domeniul rutier).