Nivel cariera

Middle (2-5 ani), Entry (0-2 ani)

Limbi vorbite

engleză

Adresa/ adresele jobului

Iași

Descrierea firmei:

Firma privata, cu experienta in piata solutiilor tehnologice de peste 20 de ani, cu o puternica orientare spre dezvoltare, productie, integrare si implementare solutii IT angajeaza:  Inginer Dezvoltare Software IDS.

Descrierea postului:

                Ocupantul postului va lucra in cadrul companiei, in colectivul de Proiectare si Dezvoltare Software si va avea ca responsabilitate dezvoltarea aplicatiilor software pentru solutiile proprii companiei. In cadrul procesului structurat de dezvoltare a aplicatiilor software, implementat in companie, IDS preia cerintele clientului intern sau extern, selecteaza tehnologiile optime de implementare dupa care realizeaza aplicatia, testeaza si documenteaza codul scris si supune aplicatia reviziei clientului. Dupa definitivarea testelor de acceptanta instaleaza aplicatia pe infrastructura clientului sau in datacenterul companiei. Asigura managementul proiectului tehnic si preluarea cerintelor de la client. Asigura implementarea elementelor de design. Urmareste dezvoltarea ulterioara a aplicatiei functie de necesitatile clientului. Asigura mentenanta aplicatiei si eliminarea neconformitatilor. Activitatea se desfasoara in cadrul echipelor de dezvoltare sau, in cazul aplicatiilor de mici dimensiuni, individual.

Responsabilitati :

- Analizeaza cerintele initiale ale clientului si elaboreaza lista de specificatii/lucrari/dezvoltari pentru solutia

   software, alege tehnologiile optime de implementare si estimeaza efortul cerut de proiect;

- Dezvolta, implementeaza si testeaza produsul software, asigura mentenanta si suportul tehnic;

- Realizeaza dezvoltarea solutiei instalate, exploreaza oportunitatile de dezvoltare la client.

Cerinte:

- Studii superioare

- Gandire structurata, logica si creativa

- Cunoaste bazele  tehnologiilor specifice dezvoltarii software ( tip client si/sau server) pe platforme Open

  Source sau Microsoft;

- Cunostinte de baza in algoritmi, structuri de date si baze de date;

- Familiarizat cu tehnologiile Open Source  (PHP, MySQL, CSS, HTML, Java/JavaScript, jQuery, etc) sau

  cunoaste tehnologiile Microsoft (ASP.NET, C#);

- Un avantaj il constituie cunoasterea mediului de lucru Embedded Linux;

- Experienta de cel putin 2 ani in dezvoltarea de aplicatii software si participare la cel putin un proiect relevant;

- Capacitate de a lucra independent si in echipa;

- Cunoaste operational limba engleza;

- Capacitate si dorinta de invatare si perfectionare permanente.

Oferta (bonusuri, beneficii):

-Salariu motivant, bonusuri pentru managementul de proiect

- Posibilitati de evolutie profesionala deosebite in cadrul unui colectiv profesionist si prin participare la proiecte deosebite

- Laptop
- Plan de training si pregatire profesionala, acces la programe de training si documentatie de la cele mai

   importante companii de pe plan mondial.
-  Atmosfera de lucru motivanta, resurse de inalt nivel, plan de cariera si evolutie personala deosebite.

-  Suport tehnic si echipa de proiectare si dezvoltare software dinamica si competenta.