Detalii loc de munca

Inginer calitate furnizori (SQA)

Nivelul carierei
Middle (2-5 ani), Senior (5-10 ani)
Tip job
Full time
Limbi vorbite
Engleză - Avansat
* toate limbile sunt obligatorii
Posturi disponibile
1

„Tehnologia este pasiunea noastra”

Suntem fiabili, dinamici și pasionati de tehnologie. Echipele noastre sunt inovatori importanti în industria auto. Dispunem de facilitati de cercetare, dezvoltare și productie în 12 sedii din toata lumea. Alaturi de mai mult de 4200 de angajati, punem la dispozitia clientilor noștri cunoștinte tehnice avansate și capacitate de inovatie.

 Pentru a putea implementa mai bine strategia noastra de dezvoltare, cautam pentru sediul nostru din Cisnadie un Inginer calitate furnizori (SQA).

Descrierea jobului:

  • Inginerul de calitate a furnizorilor (SQA) reprezintă principalul contact al companiei în relaţia cu furnizorii pentru diferite proiecte/produse in serie, în ceea ce priveşte calitatea produselor;
  • Planifică și desfășoară evaluări ale furnizorilor, pentru a sprijini selecția furnizorilor cu datele de calitate necesare;
  • Ia măsurile adecvate pentru asigurarea calității furnizorilor de-a lungul întregului lanț de procese, în faza de fabricare/ comercializare pentru toate bunurile și serviciile furnizate, în domeniul său de responsabilitate, pentru a observa în permanență performanța calității furnizorilor;
  • Menține sistemul de management al calității furnizorilor (proceduri, instructiuni de lucru, audituri, etc.), pentru a asigura calitatea solicitată, în conformitate cu strategiile de achiziție, în vederea atingerii obiectivelor de cost și de productivitate;
  • Sprijină sistemul de date, pentru a colecta și evalua indicatorii cheie de proces (KPI) privind calitatea furnizorului, emite rapoarte periodice privind performanța calității și inițiază acțiuni de îmbunătățire corespunzătoare;
  • Garanteaza conformitatea materialelor de la furnizori, pentru a se asigura ca productia este realizata la calitatea obiectivului asteptat;
  • Monitorizează stadiul PPAP al furnizorilor; face analize în vederea aprobării, atunci când este necesar;
  • Emite şi actualizează fișe de evaluare a furnizorilor;
  • Realizează audituri de calitate furnizori la sediul acestora şi stabileste planul de acţiuni, în conformitate cu standardul VDA;
  • Asigura trasabilitatea tuturor incidentelor si performantelor furnizorilor si in baza de date a furnizorilor companiei;
  • Este responsabil de indicatorii cheie pentru productia de serie in ceea ce priveste furnizorii sai (numarul de incidente, subcomponentele, PPM, Recurenta incidentelor, 8D, respectarea termenelor de raspuns, planificarea procesului de audit);
  • Monitorizeaza performantele furnizorilor si urmareste actiunile de imbunatatire;
  • Instruiește și sprijină membrii echipei de achizitii si calitate din locație, pentru a asigura o bună înțelegere a activităților specifice SQA;
  • Se asigură că manualul de calitate al furnizorilor este disponibil şi asumat de către furnizori;
  • Menţine şi actualizează lista aprobată a funizorilor;
  • Asistă la restituirea garanțiilor și a retururilor clienților legate de produsele furnizorilor;
  • Respectă standardele ISO si IATF 16949.

 Candidatul ideal:

  • Studii superioare tehnice;
  • Cunostinte avansate de limba engleza (scris si vorbit);
  • Cunostinte avansate pachetul MS Office;
  • Experienta in domeniul automotive şi în analiza calităţii furnizorilor;
  • Cunostinte IATF 16949 şi ISO-14001;
  • Cunostinte privind APQP, PPAP, FMEA, MSA, SPC, 8D;
  • Spirit analitic cu atentie la detalii, capacitate de inovare, capacitate de analiza si evaluare;
  • Capacitate de lucru in echipa, orientare catre client, flexibilitate;
  • Comunicare eficienta si capacitate de ascultare activa.

Beneficii:

  • Pachet salarial atractiv (incluzand tichete de masa, prime de Paşte, Craciun)
  • Prima de transport
  • Oportunitate de a lucra într-un mediu competitiv
  • Acces la programe de dezvoltare profesionala
  • Reduceri/gratuitati la servicii medicale la Clinica Medica.

De 70 de ani, Swoboda este o companie de familie dinamica, în continua dezvoltare. În Germania, Republica Ceha, România, SUA, Mexic și China, oferim posibilitati excelente de dezvoltare. Spiritul de echipa, proiectele interesante, libertatea creativa și ierarhia matriceala sunt baza succesului nostru.

Beneficii acordate

Medical
Abonament servicii medicale
Dezvoltare
Team-building
Traininguri de specializare
Cursuri de dezvoltare personala
Suport in reconversii profesionale interne
Timp liber
Extra zile de concediu
Evenimente/petreceri de companie
Financiar
Prime de sarbatori
Tichete de masa
Decontare transport
Conditii de lucru
Timp de lucru flexibil
Echipa multiculturala