Nivel cariera

Middle (2-5 ani), Senior (5-10 ani)

Limbi vorbite

engleză

Adresa/adresele jobului

Salariu aproximativ brut oferit / luna in euro

700 €

Candidatul ideal: Minim 3 ani de experiență în automatizări.

Studii:
Absolvent de studii universitare tehnice, preferabil domeniile: informatică / automatică / electronică / electrotehnică / energetică.

Responsabilități:

•  Proiectează și implementează soluții tehnice în acord cu cerințele clientului;
•  Preia un concept de soluție / cerințe funcționale și proiectează soluția tehnică / specificațiile;
•  Colaborează cu Product Manager pentru a îmbunătăți soluțiile din portofoliu;
•  Se asigură de încadrarea în timp și buget a proiectelor pe care le implementează;
•  Configurează, programează și instalează echipamentele hardware (RTU / PLC, concentratoare de date, senzoristică, convertoare de protocol etc.);
•  Implementează platformele software aferente soluțiilor proiectate;
•  Testeză și pune în funcțiune proiectele implementate;
•  Caută activ informații tehnice relevante pentru dezvoltarea produselor / serviciilor;
•  Este la curent cu tendințele tehnologice care pot influența soluțiile din portofoliu; împreună cu Product  Manager propune initiațive de îmbunătățire a acestora.

Cerințe:

•  Cunoștințe solide în automatizări;

•  Cunoștințe solide în domeniul electric;
•  Cunoștințe avansate de gestionare a  platformelor SCADA / HMI;
•  Cunoștințe generale despre soluții software de tip BI / Analytics;
•  Cunoștințe avansate despre protocoalele de comunicație standardizate / industriale;
•  Cunoștințe generale despre baze de date;
•  Cunoștințe generale de Project Management;
•  Cunoștințe avansate MS Office (Word, Excel, Microsoft Project, PowerPoint);
•  Cunoștințe medii de limba Engleză (citit, scris, vorbit);
•  Permis de conducere categoria B.

Abilități:

•  Persoană atentă la detalii, cu gândire analitică, dinamică și autonomă;
•  Bune abilități de comunicare și relaționare;
•  Foarte bune deprinderi de organizare și planificare;
•  Persoană autodidactă, independentă și proactivă;
•  Capacitatea de a prioritiza și de a respecta termenele;
•  Spirit inovator și creativ;
•  Orientare către rezultate;
•  Orientare către client.

Beneficii:

•  Pachet salarial motivant;
•  Bonusuri pentru performanță;
•  Beneficii non-financiare: certificări, training etc.;
•  Atmosferă benefică dezvoltării profesionale și personale.