Detalii loc de munca

ANUNT INACTIV: Angajatorul nu recruteaza momentan in mod activ pentru aceasta pozitie, dar poti aplica la anunt.

INGINER ACHIZITII ELECTROTEHNICA

Raspunde rapid
Nivelul carierei
Senior (5-10 ani)
Tip job
Full time
Limbi vorbite
Engleză - Incepator
Posturi disponibile
2

Responsabilitati:

    • Administreaza si dezvolta portofoliul de furnizori autohtoni, cat si straini;
    • Identifica, evalueaza si selecteaza potentialii furnizori din domeniul electric;
    • Negocieaza termenii contractuali – conditii de livrare, de plata, preturi, garantii bancare - cu furnizorii;
    • Supervizeaza gestionarea eficienta a stocurilor;
    • Efectueaza si urmareste bugetul de achizitii;
    • Supervizeaza stadiile de onorare a comenzilor plasate catre furnizori conform conditiilor contractuale;
    • Stabilieste relatii optime cu furnizorii, pentru rezolvarea in timp util si in bune conditii a problemelor uzuale;
    • Prospecteaza piata de profil si a conditiilor de achizitii/ livrare in vederea optimizarii continue a stocurilor;
    • Furnizeaza conducerii societatii date, informatii, raportari, referate, situatii privind activitatea de achizitii ;
    • Anunta departamentele implicate/interesate programul sosirii produselor achizitonate;
    • Raspunde si asigura pastrarea confidentialitatii unor informatii si date de vanzare, indicatori economico-financiari, strategii de dezvoltare a societatii, documentatie, clientele si personal;
    • Pune la dispozitie in timp util, departamentului financiar toate documentele corecte (originale);
    • Intocmeste rapoarte privind rentabilitatea si le transmite catre superiori si furnizori;
    • Asigura predarea facturilor / documentelor necesare in vederea efectuarii operatiunilor vamale;
    • Gaseste solutii in cazul descoperirii marfurilor deteriorate dupa receptie si a diferentelor + sau – in gestiune;
    • Se asigura de buna functionalitate a proceselor legate de IMPORT si EXPORT;

Studii si calificari / certificari:

  • Studii superioare, preferabil INGINERIE ELECTRICA, ELECTROTEHNICA

Experienta in domeniu:

    • peste 7 ani

Experienta in post similar:

    • 5 ani

Cunostinte:

    • Cunostinte avansate privind echipamentele si  materialele specifice domeniului electric;
    • Cunoasterea principalilor furnizori din domeniu;
    • Cunostinte limba engleză (avansat);
    • Notiuni privind conditiile de livrare si alte aspecte comerciale legate de exporturi;
    • Experienta in derularea operatiunilor de import;
    • Cunoştinţe operare PC (Windows, Microsoft Word şi Excel, Internet);
    • Permis de conducere categoria B;

Competente:

    • Spirit de echipa;
    • Rezolvarea de probleme;
    • Inovatie;
    • Planificare si Organizare;
    • Multitasking;
    • Responsabilitate;

Abilitati si aptitudini:

    • Capacitatea de analiza si sinteza;
    • Abilitatea de a propune solutii noi si de a transforma ideile in beneficii;
    • Capacitatea de abordare din mai multe perspective;
    • Capacitatea de organizare a resurselor;
    • Capacitatea de a stabili prioritati;
    • Abilitatea de a prioritize task-uri;
    • Distributivitatea atentiei;
    • Asumarea si respectarea task-urilor, deciziilor, termenelor propuse;