Detalii loc de munca

Nivelul carierei
Senior (5-10 ani), Executive (>10 ani)
Tip job
Full time
Limbi vorbite
Engleză - Avansat
Posturi disponibile
1

Esti interesat de o provocare intr-o companie germana care activeaza in sectorul farmaceutic?

Vrei să contribui prin expertiza ta la unul dintre cele mai importante proiecte de investiții ale Grupului B. Braun?

Misiune:

  • Implementarea sistemelor integrate de management de mediu (SMM), sănătate şi securitate ocupaţională (SSO) în companie prin elaborarea/actualizarea documentelor si procedurilor necesare in vederea conformarii cu legislatia si cerintele B. Braun.

Atribuții principale:

  • Elaboreaza in colaborare cu managerii de departamente, politica de mediu, sanatate si securitate ocupationala, documentele si procedurile specifice si coordoneaza  actualizarea acestora;
  • Asigura organizarea, functionarea si conducerea activitatilor privind protectia mediului, SSO si PSI;
  • Coordoneaza activitatile specifice de identificare a aspectelor de mediu, respectiv  de evaluare/combatere a riscurilor de accidentare;
  • Organizeaza si efectueaza  analize de management asupra SSO & Mediu si propune managementului societatii planuri de masuri necesare a fi implementate si estimeaza bugetul necesar;
  • Monitorizeaza factorii de mediu si tine evidenta centralizata a deseurilor;
  • Stabileste masuri de reducere a desurilor generate, respectiv  selectie/ valorificare sau eliminare a tuturor deseurilor rezultate din  procesul tehnologic conform legislatiei in vigoare;
  • Monitorizeaza si raporteaza evidenta substantelor periculoase la nivel de societate;
  • Efectueaza raportarea periodica, conform cerintelor specificate de politicile de grup in privinta activitatilor de protectia mediului, a cerintelor autoritatilor  teritoriale pentru protectia mediului: date, informatii, rapoarte cu privire la investitiile de mediu, situatia deseurilor si ambalajelor, calculul si platile catre fondul de mediu;
  • Participa la efectuarea auditurilor interne ale SSO si Mediu, audituri de conformare cu legislatia,  intocmeste documentele auditurilor interne;
  • Coordoneaza si indruma activitatea de instruiri specifice (mediu, protectia muncii si PSI) a personalului din cadrul organizatiei;
  • Coordoneaza controlul medical periodic;
  • Aplica normele de apărare împotriva incendiilor si controleaza activitatiile de apărare impotriva incendiilor;
  • Propune conducerii societatii bugetul necesar organizării activităţii de apărare împotriva incendiilor, dotării cu mijloace tehnice pentru apărarea împotriva incendiilor şi echipamente de protecţie specifice;
  • Elaboreaza, instruieste si urmareste masurile si instructiunile de securitate la incendiu.

Candidatul ideal:

  • Experienta de minim 5 ani pe o pozitie similara;
  • Absolvent studii superioare tehnice;
  • Absolvent al urmatoarelor cursuri: Evaluator de risc, Cadru tehnic PSI, Responsabil Mediu/Deseuri;
  • Cunoaste si aplica legislatia specifica;
  • Cunostinte solide de evaluare a riscurilor cu privire la EHS;
  • Elaborarea permiselor de lucru;
  • LOTO;
  • Engleza – nivel avansat;
  • Demonstrează o atitudine pozitivă și gândește în termeni de soluții;
  • Se adaptează proactiv la schimbare;
  • Interactioneaza constructiv;
  • Lucreaza in structuri complexe cu succes;
  • Finalizează sarcini și proiecte cu succes;
  • Comunică clar și responsabil;
  • Își asumă responsabilitatea și demonstrează un nivel ridicat de angajament;
  • Arată transparenta, perseverență și determinare;
  • Disponibilitate pentru un program de lucru de luni pana vineri, 08:00 - 16:30.

Oferim:

  • Contract pe perioadă nedeterminată;
  • Tichete de masă;
  • Primă de performanță, conform prevederilor Contractului Colectiv de Muncă;
  • Primă pentru evenimente în familie, conform Contractului Colectiv de Muncă;
  • Abonament de sănătate (servicii medicale gratuite sau cu reducere);
  • Decontare costuri achiziție ochelari de vedere .