Nivel cariera

Entry (0-2 ani), Middle (2-5 ani)

Limbi vorbite

engleză, română

Adresa/adresele jobului

Cerinte:

Studii medii

Responsabilitati generale:

1) Responsabil cu procesul de receptie/livrare marfa a comenzilor interne si externe filialei

2) Administreaza stocul de marfa din filiala si toate operatiunile legate de acesta, rezolva problemele operationale legate de acest proces.

3) Administreaza corect procesul de Conciliere de stocuri

4) Administreaza Casari de stoc

5) Tine legatura directa cu gestiunile de stoc externe cu pertenetii logistici si interne( locatii interne de gestiuni reale pe agenti si virtuale din depozit)

Administreaza corect, legal si auditabil datele de stoc pe inghetata din compania Unilever (USCE si ULD) din afara SAP si relatiile pe livrari precum si toate miscarile de stoc.

Responsabilitatile principale:

Lista principalelor asteptari si responsabilitati. Nu sunt activitati sau sarcini, doar cateva descrieri ale rolurilorpe care acest post le are in structura organizatorica.

Key tasks:

  • Primire, Generare, Procesare comenzi
  • Urmareste/ administreaza comunicarea si interactiunea zilnica dintre comenzi si
  • livrari.
  • Inchidere comenzi cu responsabilitatea sa rezolve comenzile incomplete
  • Face operatiile legate de produsele returnate/refuzate sau retrase de pe piata
  • In momentul primirii comenzilor valideaza termenii comerciali (cantitatea minima comandata, numarul de comanda, locul de unde se livreaza)
  • Sa mentina standardele (cerintele) clientilor in procesul de livrare Sa urmareasca livrarile la client in concordanta cu programarile
  • Sa urmareasca produsele nelivrate la client si intarzierile in executia livrarii monitorizeaza zilnic datele de stoc din ULD
  • Urmareste intrarile de stoc si receptii si le executa coprespunzator(sortimente, lot, cantitate)
  • Verifica loturile si termenul de valabilitare corespunzator
  • Efectueaza zilnic reconcilierea datelor daca apar diferente
  • Semnaleaza zilnic alertele de stoc la local sales monitorizeaza datele de stoc in ULD :
  • Transfer de marfa din USCE in ULD, pe macheta data, lunar si cu verificare astfel incat sa nu scada stocul ULD sub stocul agreat.
  • Efectueaza reumplerea de stock de cite ori este nevoie, dar nu mai putin decat saptaminal; si trebuie sa semnaleze ca luna urmatoare sa fie machetata corespunzator
  • Verificarea de livrari marfa fizica catre clienti pina la primirea si CONFIRMAREA de catre client , si intoarcere aviz confirmat (fax, email)
  • Monitorizeaza stocul/masini/agenti
  • Semnaleaza stock nemiscat, sau in expirare
  • Inventariaza impreuna cu agentul, la inchidere luna (1 a lunii) , stocul pe masina fizic si corespondenta cu scriptic ; actualizeaza situatia loturilor scriptic dupa faptic pe fiecare masina
  • In caz de minus marfa semnaleaza minusul, in caz de plus semnaleaza problema - nu se fac ajustari pina nu se identifica cauza si se obtine aprobarea.
  • Monitorizeaza miscarile speciale de stoc :
  • - Emite bonul de consum pe cele 3 destinatii : DSV, mostre/sampling activitati, bonuri catre HO si contrasemnate, conform procesului stabilit
  • - Retur de stock de la agenti in ULD, si apoi retur de stock de la DI in ULD si apoi USCE, cu sincronizare cu Napolact retur fizic
  • - Semnaleaza necesitatea emiterii proceselor verbale de casare (cantiate, valoare, autorizari) urmareste pina se intorc ca documente finale pe care le arhiveaza
  • Pastreaza si arhiveaza toate actele emise de USCE si UL (avize, facturi aferente)
  • Pastreaza si arhiveaza toate actele emise de USCE si UL care trebuie sa fie documente (semnate, stampilate)
  • Pastreaza si arhiveaza toate actele referitoare custodii pentru clienti inventarul :
  • - Raspunde de desfasurearea pas cu pas a inventarului anual dupa cum decide compania si pastreaza toate actele referitoare inventar cu copii la financiar
  • - Efectueaza inventar lunar cu agentii
  •  Orice alta activitate decisa de superiorii ierarhici

Input: Date de stoc

Output: Date de stoc, acte, miscari de stoc, livrari, transferuri. consumuri

Metrics:

Datele de stoc sa fie precise si documentate

Emitere de documente de stoc corecte si legale( avize, consumuri, casari transferuri si retururi.

Zero diferente de stoc intre fizic si scriptic

Datele de stoc trebuie sa fie identice cu centralizatorul fiselor de magazie

Zero diferente la receptiile de marfa( fizica de la Napolact si operatiunile scriptice)

Internal/external relations :

Sa afiseze o atitudine de afaceri in contactele interne si externe, excelent comunicator, dedicat muncii in echipa, proactiv, orientat spre rezultate financiarein recuperarea creditelor restante, capabil sa monitorizeze restantele de plata in sensul minimizarii riscului de neincasare, total integrat in regulilor, sa sustina mentinerea/respectarea politicilor companiei si un mediu de lucru propice, cunoscand si aplicand regulile din Codul principiilor de afaceri.