Nivel cariera

Middle (2-5 ani), Senior (5-10 ani)

Limbi vorbite

engleză

Adresa/ adresele jobului

Ploiești

Se recruteaza si din

Târgu Mureș, Cluj-Napoca, Brașov, Iași, Constanța, Oradea, Galați, București, Timișoara

Daca esti in cautarea unei cariere in fashion, îți place tot ceea ce este legat de moda, iti doresti oportunitati de promovare si noi provocari, te așteptam în echipa XARA!

Candidatul ideal

Cerinte:
Studii superioare finalizate – absolvent Facultatea de Arte Decorative si Design - secția design vestimentar (cerinta obligatorie);

Experienta anterioara in design vestimentar de minim 3 ani (cerinta obligatorie), cu accent pe tipul de design ready-to-wear.

Abilitati de creare și vizualizare noi concepte și idei de modele – desen manual sau CAD (reprezintă avantaj)

Experiența în proiectarea tiparelor (reprezintă un avantaj).

Simt estetic dezvoltat, spirit creativ si inovator

Foarte informat cu privire la ultimele tendinte din fashion-ul international

Foarte conectat la piata de fashion din Romania

Cunoștințe vaste de istoria modei și capacitatea de a face predictii de stil si tendinte de marketing

Abilitati excelente de comunicare

Abilitatea de a se integra într-un mediu de business și de a constientiza componenta comerciala a activitatii

Foarte proactiv și capabil să-si organizeze singur activitatea

Spirit de echipa și un bun management al timpului

Descrierea jobului

Crearea de noi modele pe baza de schite sau proiectare CAD, individual sau împreuna cu echipa de design

Studiu constant al noilor tendinte în moda internațională, materiale, accesorii, culori, modele etc.

Conceperea și dezvoltarea unor noi abordari de stil: modele inovatoare, dar in concordanta cu stilul XARA

Înțelegerea și abordarea designului si din punct de vedere tehnic: colaborare stransa cu Dept. de Construcție Tipare

Urmarirea prototipului pana la aprobarea pentru productie

Negocierea, dezvoltarea și mentinerea relațiilor cu furnizorii și producatorii de accesorii si materiale

Colaborarea constanta cu Dept. de Vanzari in vederea conceperii unei colectii adaptate cerintelor de piata ale firmei

Beneficii
Pachet salarial atractiv, corelat cu experienta si realizarile profesionale si posibilitatea de a participa la diverse programe de instruire.

Oportunitatea de a face parte dintr-o echipa tanara si ambitioasa, aflata intr-o continua expansiune.

Descrierea companiei

XARA este brandul de fashion promovat de Insieme Prod, firma ce are sediul in Ploiesti si este prezenta pe piata modei feminine încă din anul 1994.

XARA are un important portofoliu de clienti, atat pe piata interna cat si pe cea internationala si se afla intr-o continua expansiune.