Nivel cariera

Senior (5-10 ani), Middle (2-5 ani)

Limbi vorbite

engleză

Adresa/ adresele jobului

Brașov

SCOP:

Efectuează activitati de coordonare a activitatii operationale de transporturi din cadrul regiunii administrate, intocmeste rapoarte, tine evidente specifice activitatii compartimentului, urmarind realizarea indicatorilor Companiei, Diviziei si Departamentului.

RESPONSABILITATI PRINCIPALE:

  • Organizeaza activitatea desfasurata;
  • Verifica modul in care isi desfasoara activitatea salariatii pe care ii coordoneaza administrativ si contribuie la buna desfasurare a activitatii;
  • Analizeaza activitatea desfasurata, luand masuri de eliminare a deficientelor constatate si face propuneri pentru imbunatatirea activitatii;
  • Organizeaza circuitul documentelor primare in regiunea de care raspunde;
  • Urmareste derularea contractelor pe care le are in gestiune;
  • Rezolva corespondenta la termenele dispuse;
  • Coordoneaza si urmareste intocmirea dosarelor de dauna si finalizarea reparatiilor in urma avariilor intervenite la autovehicule, conform alocarilor interne;
  • Asigura si controleaza calitatea reparatiilor efectuate de terti;
  • Verifica transferurile de mijloace fixe si obiecte de inventar;
  • Participa la inventarierea patrimoniului;
  • Coordoneaza si urmareste efectuarea reviziilor periodice obligatorii;
  • Intocmeste planul de reparatii si intretinere preventiva pentru parcul alocat;
  • Tine evidenta cheltuielilor efectuate cu reparatii, revizii, carburanti auto, piese auto, ITP-urile si incadrarea acestor cheltuieli in bugetul aprobat;
  • Asigura si gestioneaza stocul de piese auto necesare (anvelope, lichid de parbriz, extinctor, trusa  medicala);
  • Verifica facturile furnizorilor si contractorilor de servicii externi;
  • Comanda si achizitioneaza (dupa caz) asigurari auto, rovignete auto;
  • Asigura legatura intre Telekom Romania si firmele de leasing in vederea solutionarii tuturor problemelor  ce apar (programari revizii, reparatii accidentale, dosare de dauna, imputerniciri utilizare autoturism in afara granitelor tarii, etc)
  • Asigura intocmirea documentelor necesare si tine legatura cu societatea de asigurari in caz de accident rutier;
  • Avizeaza intrarea in reparatie a autovehculelor avariate;
  • Monitorizeaza accidentele auto si initiaza actele necesare inlocuirii autovehiculelor cu dauna totala;
  • Asigura verificarea starii tehnice si de curatenie a autovehiculelor si ia decizia de oprire a iesirii in cursa a acestora daca este periclitata siguranta circulatiei;
  • Verifica si asigura existenta la bord a tuturor documentelor autovehiculelor;
  • Identifica noi furnizori de bunuri si servicii, necesari bunei desfasurari a activitatii si a existentei unui back-up;
  • Efectueaza diagnosticarea capabilitatii tehnice si calitative a furnizorilor de servicii;
  • Mentine legatura cu furnizorii de servicii (service) in vederea solutionarii rapide a tuturor problemelor  aparute pe parte tehnica in cadrul flotei din administrare;
  • Introduce si actualizeaza datele despre autovehiculele gestionate in baza de date CFMS;
  • Instruieste periodic  utilizatorii de autovehicule;
  • Urmareste indeplinirea tuturor conditiilor legale referitoare la conducatorii de autovehicule-valabilitate permise conducere si atestate profesionale, examene medicale si psihologice,
  • Face propuneri pentru casarea si declasarea mijloacelor fixe si a obiectelor de inventar, participand la valorificarea aprobarilor primite;
  • Colaboreaza cu institutii specializate, dupa cum urmeaza: service, ., Registrul Auto Roman, societati de asigurare, etc. ;
  • Este obligat sa-si insuseasca legislatia si regulamentele referitoare la serviciu;
  • Participa daca este cazul la service auto la diagnosticari tehnice, reparatii, constatari;
  • Este obligat sa respecte regulile de acces in unitate, sa nu primeasca persoane straine la locul de munca decat in conformitate cu reglementarile legale in vigoare;
  • Este obligat sa anunte de indata seful ierarhic superior la ivirea unor probleme ce depasesc competentele sale de aprobare;
  • Este obligat sa pastreze secretul de serviciu;
  • Este obligat sa se prezinte la cererea unitatii in cel mai scurt timp la serviciu pentru prevenirea  sau inlaturarea efectelor unor calamitati.
  • Îndeplineşte sarcini specifice departamentului, pentru companiile Telekom Romania Group (TRG) şi/sau din echipele internaţionale relevante ale grupurilor DT/OTE, conform dispoziţiilor primite de la şefii ierarhici, în limita competenţelor şi ariilor de responsabilitate.

Cerinţele postului

Studii:

  • Studii medii. Studiile superioare reprezinta un avantaj.

Experienţa în muncă:

  • Experienta in domeniul auto minim 5 ani.

Cunoştinţe, Aptitudini & Abilităţi:

  • Permis conducere categoria ,,B”;
  • Cunostinte operare IT (Windows, Office,Oracle,SAP);
  • Capacitate de organizare si planificare a activitatii;
  • Cunostinte generale despre exploatarea autovehiculelor;
  • Cunostinte generale despre functionarea si componenta agregatelor autovehiculelor;
  • Cunostinte minime economice necesare interpretarii si completarii documentelor de plata;
  • Abilitati si aptitudini de comunicare si conciliere a eventualelor divergente atat  cu clientii interni cat si cu  furnizorii de servicii;
  • Abilitati de lucru in echipa;
  • Bune abilitati de organizare a informatiei;
  • Bune abilitati de sinteza si analiza.