Nivel cariera

Middle (2-5 ani), Senior (5-10 ani)

Limbi vorbite

engleză

Adresa/ adresele jobului

București

Responsabilitati

  • Asigura proiectarea si implementarea activitatilor operationale de securitate informática
  • Monitorizeaza si controleaza indicatorii operationali de securitate informatica, califica alertele si vulnerabilitatile de securitate si asigura administrarea si exploatarea functionala a sistemelor de securitate infrastructura;
  • Asigura coordonarea activitatii (impreuna cu alte structuri) pe problemele zilnice privind securitatea informatica,
  • Monitorizeaza in regim proactiv si permanentizat indicatorii de securitate a sistemelor prin tool-uri specifice si raporteaza asupra nivelului operational de securitate informatica ale infrastructurii IT si aplicatiilor informatice
  • Gestioneaza drepturile de acces, valideaza  instalarea si configurarea  noilor componente de securitate in mediul de productie,
  • Participa la actiuni de mentenanta corectiva, propune revizuiri de arhitectura de sisteme de securitate

Cerinte:

  • Studii de specialitate / tehnice finalizate (automatica, inginerie electrica, matematica, cibernetica si informatica),
  • Certificari recomandate: CEH, OSWP, Security+,
  • Experienta in zona de administrare sisteme de securitate informatica operationala (3 ani),
  • Cunostinte de administrare tool-uri de securitatea sistemelor IT
  • Cunostinte de arhitecturi de securitate,
  • Cunostinte specifice in domeniul solutiilor de monitorizare a securitatii sistemelor IT,
  • Cunostinte generale sisteme de operare, retelistica, medii de stocare (SAN, NAS), middleware si baze de date,
  • Cunostinte scripting,
  • Cunostinte metodologie ITIL,
  •  Intelegerea obiectivelor de business si abilitatea de incadrare in termenele de lucru,
  • Orientare spre solutie, proactivitate,
  • Cunoasterea limbii engleze la nivel avansat (cunoasterea limbii franceze reprezinta un avantaj).

    Ce oferim :

    - Oportunitatea de a participa la proiecte transversale complexe in zona tehnica,
    - Un mediu de lucru competitiv, cu tehnologii variate