Nivel cariera

Middle (2-5 ani), Senior (5-10 ani)

Limbi vorbite

engleză

Adresa/ adresele jobului

București

Pentru centrul nostru informatic localizat in zona Berceni (Soseaua Berceni) cautam o persoana pasionata de domeniul tehnic care va fi responsabila in principal de administrarea sistemelor IBM AIX ale bancii, cu experienta in administrarea sistemelor de stocare date.

Principalele responsabilităţi:

·       Asigura administrarea si monitorizarea permanenta a infrastructurii de servere IBM AIX;

·       Participa la administrarea sistemelor de stocare date de tip "block" si "file" cat si a echipamentelor SAN (Storage Area Network) aferente;

·       Participa la proiectele transversale oferind solutii si suport tehnic pentru platformele administrate;

·       Participa la implementarea de solutii bazate pe sisteme IBM AIX si storage;

·       Asigura actualizarea documentelor de instalare si exploatare specific.

Profil:

·       Studii superioare de profil (Politehnica - Automatica si Calculatoare, Electronica, Facultatea de Matematica-Informatica sau echivalente) si buna cunoastere a limbii engleze (nivel avansat);

·       Experienţă în si  monitorizarea / administrare sisteme de tip IBM AIX de minim 5 ani;

·       Experienţă administrarea echipamente SAN swich (CISCO, Brocade), experienta in administrare sisteme de stocare date de tip block si file (storage IBM, EMC);

·       Abilitati de analiza/ evaluarea informatiilor, sinteza, de concentrare si de identificare rapida a unor solutii;

·       Orientare spre rezultat/solutie, perseverenta si capacitatea de a respecta termene stricte;

·       Flexibilitate si autonomie;

·       Buna capacitate de lucru in echipa, abilitati de comunicare si capacitatea de intelegere a structurilor informatice specifice mediului de business;

·       Constituie avantaj cunoasterea metodologiei ITIL si detinerea de cunostinte de adminstrare sisteme SUN Solaris.