Expeditor International Transport Maritim - Cluj

Nivel cariera

Entry (0-2 ani), Middle (2-5 ani)

Limbi vorbite

engleză

Adresa/ adresele jobului

Cluj-Napoca

Candidatul ideal

• Studii superioare finalizate (profil economic – reprezintă un avantaj);
• Cunoștințe privind transporturile de marfă maritime - reprezintă un avantaj;
• Cunostințe bune de geografie si economie;
• Cunostinte utilizare Microsoft Office - nivel avansat
• Cunoştințe de limba engleză – nivel avansat;
• Persoană dinamică, ambițioasă;
• Foarte bune abilități de comunicare și organizatorice;
• Capacitate de sinteză și rapiditate în adoptarea deciziilor.

Descrierea jobului

Pregateste si transmite oferte de pret pentru transporturi maritime containerizate LCL & FCL, import si export, conform cu serviciul solicitat, rutele si posibilitatile existente, in cel mult 4 ore pentru transporturi FOB, FCA, CIF, CPT CFR si in cel mult 1 zi pentru transporturi EXW sau DAP/DAT/DDP.
Tine in permanenta evidenta veniturilor si cheltuielilor aferentei fiecarui transport, a facturilor de emis si a facturilor de primit si contabilizat si transmite lunar superiorului estimarile de profit.
Emite facturile pentru prestatiile la destinatie (manipulare, formalitati vamale, livrare, taxe vamale), cel tarziu a doua zi dupa efectuarea formalitatilor vamale.
Pregateste si transmite oferte de pret pentru transporturile maritime din zonele alocate si pentru taxele la destinatie.
Arhiveaza dosarele de transport in asa fel incat sa fie usor de accesat si sa contina copii dupa: ordinul de incarcare, documentele de transport, documentele comerciale, facturile de transport, dovada de livrare, oferta de transport si alte documente si conversatii relevante.
Identifica si propune noi directii de dezvoltare a serviciului de transport maritim.

  • Interviu online
  • Care sunt asteptarile dumneavoastra financiare?
  • Ce va motiveaza sa aplicati la acest job?