Detalii loc de munca

Economist (Taxe)

Angajeaza Premium Talent
Acest anunt nu mai este activ, vezi joburi similare.
Nivelul carierei
Entry (0-2 ani), Middle (2-5 ani)
Tip job
Full time
Posturi disponibile
1

Responsabilitati:

  • verificare contributii salariale SAP vs fisa pe platitor Anaf
  • inregistrare decizii de compensare- cf fisa, in cazul in care nu au ajuns in cursul lunii care se inchide
  • centralizare facturi achitate pentru deducere  fond de handicapati
  • intocmire declaratii  lunare D100, D300, D390, D394
  • intocmire declaratii anuale D207, D318,D107
  • intocmire declaratii de TVA Germania /livrari intracomunitare
  • pregatirea documentatiei pentru intocmirea declaratiilor  TVA/intrastat  pe teritoriul Cehiei,Ungaria,Italia,Autria, Slovenia
  • verificare  lunara a codurilor de  tva din jurnale
  • plati contributii salariale ,taxe si impozite locale- cf site Primarie
  • Paralela venituri-tva- lunara
  • Depunere declaratii terenuri / cladiri / publicitare / auto-  catre autoritatile locale
  • Raportare lunara catre grup (  Mars )
  • Incarcare GRC-uri lunar  in raportarea catre grup
  • Bilant- semestru/ an
  • Solicitare documentatie ORC, Anaf, Primarie
  • Urmarire proces Speedi/ Quick fixes
  • cliring-uri- ct de contributii, fd de mediu, impozite si taxe, prime nastere, ct 446-redevente/nerezidenti/ expati
  •  reconcilirea conturilor din balanta
  • Sarcini,atributii lunare:
  • Terminarea inregistrarilor contabile pe luna precedenta –termen limita – a  3-a zi lucratoare a lunii urmatoare pana la ora 12:00
  • Terminarea declaratiilor si deconturilor in concordanta cu termenele fiscale
  •   Sarcini,atributii ad hoc:
  • Participa la inventarierile periodice
  • Intocmirea de rapoarte si situatii la cererea superiorului ierarhic, autoritatilor fiscale, auditorilor
  • Participa la intocmirea dosarului preturilor de transfer
  • Activitati de arhivare
  • Participa si asigura bunul demers la controale fiscale

Cerinte:

  • Studii / alte calificari: - Absolvent de facultate cu profil economic
  •  Experienta profesionala:  minim 3 ani
  • Cunostinte si abilitati: - Limba engleza si/sau germana
  • Utilizare programe SAP cosntituie un avantaj , Excel
  •  Gandire structurata
  •  Spirit de echipa, rezistenta la stres