Acest job nu mai este activ.

ECONOMIST - specialist taxe si impozite

Nivel cariera

Middle (2-5 ani), Senior (5-10 ani), Executive (>10 ani)

Adresa/ adresele jobului

Bulevardul Poligrafiei, București

Responsabilitati:

• Asigura conformitatea cu reglementarile fiscale
• Monitorizeaza permanent modificarile fiscale si evalueaza impactul asupra companiei
• Pregateste si depune toate documentele necesare in vederea obtinerii certificatelor fiscale

• Calculeaza si inregistreaza TVA-ul de plata/de recuperat, impozitul pe profit, alte impozite reglementate de codul fiscal;
• Analizeaza lunar cheltuielile si stabileste tratamentul fiscal al acestora

• Verifica lunar conformitatea  documentelor justificative pentru asigurarea deductibilitatii fiscale a cheltuielilor
• Pregateste pentru depunere lunar/trimestrial/anual declaratiile fiscale
• Initiaza, actioneaza, finalizeaza si implementeaza diverse proiecte fiscale
• Identifica si propune solutii pentru minimizarea riscului fiscal, printr-o buna cunoastere a business-ului companiei si o buna intelegere a functionalitatii departamentelor cu care intra in contact

• Alte activitati specifice activitatii fiscale

Cerinte:

• Studii superioare finalizate (Domeniul Financiar/Contabilitate)

• Bun cunoscator al legislatiei fiscale
• Minim 3 ani experienta in departamentul financiar/contabilitate
• Minim 3 ani experienta pe un post similar sau calificarea de consultant fiscal
• Cunostinte de MS Office, cunostintele de ORACLE reprezinta un avantaj
• Capacitate buna de lucru in echipa si de integrare

  • Interviu online
  • Precizati in ce softuri de contabilitate ati lucrat.