Nivel cariera

Middle (2-5 ani), Senior (5-10 ani)

Limbi vorbite

engleză

Adresa/ adresele jobului

Gilău

EVW Holding  SRL parte a grupului E van Wijk din Olanda, recruteaza pentru Echipa de Contabilitate din Gilau - Cluj,  pentru rolul de Economist senior pentru Divizia Camioane, cu raportare directa catre Contabilul sef.

Descrierea jobului:

  • Raspunde de corectitudinea inregistrarilor contabile si indeplinirea la timp a sarcinilor specifice functiei
  • Emite facturile de vanzare a camioanelor si conduce evidenta antecontractelor, a contractelor si actelor aditioanele aferente camioanelor, raspunzand de verificarea concordantei dintre contracte si solicitarile de facturare
  • Configureaza clientii si introduce facturile in sistemul informatic
  • Inregistreaza in evidenta contabila extrasul bancar al contului bancar specific camioanelor
  • Verifica cererile de restituire a avansurilor incasate de la clientii diviziei camioane in baza antecontractelor, confirmand prin semnatura bunul de plata catre client sau finantator
  • Emite/inregistreaza in evidenta contabila ordinele de compensare pentru divizia camioane
  • Conduce evidenta contractelor de buyback cu evidentierea expunerii financiare a companiei pe intervale de timp
  • Calculeaza penalitatile de intarziere pentru clientii de pe divizia camioane conform contractelor si emite  facturile aferente
  • Conduce evidenta contabila a contractelor de vanzare pe rate cu efecte de incasare, inclusiv pentru returul la dealeri sau la clienti pe baza de document de predare primire
  • Emite facturile pentru prestatii de servicii logistice
  • Contribuie la inchiderea de luna si intocmeste rapoarte periodice

Cerinte:

  • Studii superioare de specialitate
  • O buna intelegere a principiilor generale de contabilitate
  • Cunoasterea pachetului MS Office, experienta intr-un sistem integrat de contabilitate constituie un plus
  • Buna cunoastere a limbii engleze
  • Atentie la detalii si distributiva
  • Capacitate de a indeplini mai multe sarcini simultan
  • Cunoasterea standardelor internationale de contabilitate constituie un avantaj
  • Etica si atitudine pozitiva

Beneficii:

  • Munca intr-o echipa dinamica si profesionista
  • Pachet salarial atractiv
  • Servicii medicale si asigurari de sanatate
  • Transport asigurat
  • Oportunitati de dezvoltare profesionala continua