Nivel cariera

Entry (0-2 ani), Middle (2-5 ani), Senior (5-10 ani)

Adresa/ adresele jobului

Cluj-Napoca

Candidatul ideal

  • Studii superioare economice / contabile, finalizate;
  • Capacitate foarte bună de organizare, atenţie la detalii, rigurozitate;
  • Buna cunoaştere a legislaţiei financiar-contabile;
  • Interesul de a înţelege textul sursă a fiecărei cerinţe legale din domeniu şi de a se păstra la curent cu modificările la zi;
  • Disponibilitatea de a învăţa lucruri noi, cum ar fi asimilarea procedurilor și reglementărilor specifice proiectelor finanţate din fonduri europene (structurale), studiul legislației financiar-contabile aplicabile instituției, operarea într-un program de contabilitate specific instituţiei;
  • Cunoştinţe foarte bune de operare a calculatorului, de utilizare a programelor de tip Excel şi Word;
  • Cunoaşterea limbii engleze.

Descrierea jobului

Angajatorul este un institut de cercetare privat, organizat ca fundaţie, cu până la 25 de salariaţi. Institutul derulează două proiecte finanțate din fonduri europene (structurale). Acestea implică un volum semnificativ de situații financiare specifice.

Postul este oferit pe o perioadă determinată de aproximativ 20 luni pentru înlocuirea unei persoane aflate în concediu de maternitate. Persoana care va ocupa postul va colabora cu o altă angajată a institutului pentru îndeplinirea următoarelor responsabilități, modul de distribuire a acestora urmând să fie stabilit de comun acord cu persoana existentă, în funcție de experiența și interesele candidatului:

  • Calculul salariilor, cu defalcarea salariilor unor persoane pe proiecte și linii bugetare în cadrul proiectelor; verificarea fișelor de pontaj;
  • Evidența și programarea concediilor de odihnă;
  • Administrarea tichetelor de masă;
  • Îndeplinirea tuturor procedurilor administrative prevăzute de Codul Muncii și legislația secundară aferentă acestuia;
  • Analize ale cash-flow-ului, gestiunea creditelor;
  • Realizarea tuturor activităţilor aferente ţinerii contabilităţii: înregistrarea documentelor şi operaţiunilor în programul de contabilitate; întocmirea notelor de recepție, a bonurilor de consum, a deconturilor de deplasare; realizarea şi depunerea declaraţiilor şi raportărilor periodice; realizarea tuturor documentaţiilor cerute de legislaţie referitoare la contabilitate şi operaţiuni financiare;
  • Realizarea de situații și rapoarte financiare specifice proiectelor derulate de instituţie: rapoarte financiare pe proiect; bugete aferente proiectelor; cereri de prefinanțare și de rambursare către finanţator etc. (conform cerinţelor finanţatorilor);
  • Situații de gestiune a bunurilor.

Oferim un mediu de lucru de nivel occidental, în cadrul unei echipe tinere, cu program flexibil şi un salariu corespunzător cunoştinţelor şi rezultatelor, plus bonuri de masă și abonament de servicii medicale private.

  • Interviu online
  • O fundaţie care nu desfășoară activitate economică, înregistrată în scopuri de TVA potrivit art. 317 alin. (1) lit. a) din Codul Fiscal, achiziționează servicii de web hosting prestate de: 1) o firmă înregistrată în Germania; 2) o firmă înregistrată în SUA, care în baza codului de TVA furnizat de fundație nu facturează TVA pe factura emisă. Ce obligaţii legale (fiscale, declarative, etc.) se impun ca urmare a acestor achiziții? Vă rugăm să indicaţi baza legală (act normativ, articol, etc.).
  • O fundație ce desfășoară activitate de cercetare fără scop patrimonial angajează, pe perioadă nedeterminată, un cetățean italian care nu a mai fost angajat în România, postul ocupat vizând activitatea de cercetare. Ce obligaţii legale apar ca urmare a acestei situaţii, atât pentru fundație cât și pentru angajat? Vă rugăm să indicaţi baza legală (act normativ, articol, etc.).