Nivel cariera

Senior (5-10 ani)

Limbi vorbite

engleză, franceză

Adresa/adresele jobului

Salariu brut pe luna

450 - 700 €

RESPONSABILITATI

- Contabilitate primara si de gestiune
- Intocmeste si inregistreaza contabil statele de salarii pentru angajatii companiei folosind softul destinat acestor operatiuni
- Asigura activitatile de analiza si control privind aplicarea procedurilor de gestiune
- Verificare si inregistrare operatiuni de trezorerie;avansuri spre decontare; facturi furnizori si clienti;urmarire stocuri,inventare, cheltuieli in avans, cunostinte Excel nivel avansat
- Urmareste intocmirea si executarea bugetelor, a costurilor si stocurilor
- Urmareste si controleaza sistemul de operare al productiei si respectiv al stocurilor in programul de gestiune
- Participa activ la inventarierea stocurilor, atat la produse finite, cat si la materii prime, consumabile sau piese de schimb
- Coordoneaza si raporteaza catre conducere eventualele diferente intre contabilitate si gestiune
- Raporteaza sefului direct stadiul executarii bugetelor, abaterile semnalate si masurile corective adoptate
 - Monitorizeaza procesul de calculatie a costurilor si rezolva erorile aparute
- Imbunatateste permanent sistemul de calculaltie astfel incat sa sprijine procesul decizional
- Urmareste si perfectioneaza sistemul de indicatori de performanta pe produs si sistemul de culegere, prelucrare, agregare, raportare a datelor primar
- Urmareste acuratetea datelor introduse in sistemul informatic precum si respectarea termenelor de introducere
- Intocmeste periodic rapoartele de performanta a produselor si le prezinta sefilor de departamente pentru analiza
- Intocmeste rapoartele financiare solicitate de conducerea firmei.
- Reprezinta interfata dintre societate si autoritati sau patronat.

CERINTE

- absolvent de facultate economică în domeniul financiar-contabil;
• experienţă în contabilitate de minim 3 ani, activitate de productie;
• cunoştinţe bune de contabilitate şi cunoaşterea legislaţiei în vigoare;
- cunostinte de limbi straine (franceza, engleza);
• cunoştinţe în utilizarea aplicaţiilor Ciel & Office: Microsoft Word, Excel,Outlook cunoştinţe utilizare soft de tip ERP constituie un avantaj;
• Caracteristici personale: persoana ordonata, responsabila, organizata, cu logica buna, bune abilitati de comunicare disciplină profesională, abilităţi bune de comunicare cu colegii şi cu celelalte departamente;
• capacitate bună de organizare şi prioritizare a sarcinilor.