ECONOMIST/INGINER COMERT EXTERIOR

economist - Comert exterior

Nivel cariera

Middle (2-5 ani)

Limbi vorbite

engleză

Adresa/ adresele jobului

București

Se recruteaza si din

București

Firma cu capital romanesc, activa din 1991, care acţioneazӑ pe piaţӑ în calitate de reprezentanţӑ a unor companii din EU, angajeaza absolvent de studii superioare tehnice sau economice pentru promovare, facilitare vanzari si suport client.

Descrierea postului:

Prospectarea/cercetarea pietii pe baza unui plan temeinic pregatit si fundamentat. Targetarea segmentelor de piata de interes,elaborarea strategiei de abordare a acestora, identificarea si contactarea clientilor, prezentarea furnizorilor si a produselor acestora, demonstratii. Efectuarea tuturor demersurilor necesare facilitarii incheierii vanzarii, in conformitate cu mandatul acordat. Gestionarea derularii contractelor de vanzare incheiate intre furnizor si client. Mentinerea si dezvoltarea relatiilor cu furnizorii si cu clientii existenti ai companiei si initierea / dezvoltarea de noi relatii cu potentiali furnizori si clienti.

Pentru indeplinirea obiectivelor, este necesar ca titularul postului :
- sa aiba temeinice cunostinte si experienta de cercetare a pietii, elaborare de strategii de piaţӑ, prezentare de produse, demonstratii tehnice, comportament adecvat întreţinerii relaţiilor cu clienţii;
- sӑ fie capabil sӑ întocmeascӑ intr-un mod profesionist şi sӑ le prezinte directorului rapoartele de piaţӑ, precum şi cele de activitate;
- sa isi insuseasca într-un timp util cunostintele teoretice si practice specifice domeniului in care activeaza compania si cele necesare indeplinirii obiectivelor postului;
- sa asigure in permanenta, cu maxima operativitate necesar derulӑrii în bune condiţii a afacerilor, rezolvarea problemelor ivite pe parcursul desfasurarii contractelor;

Cerinte:
-Studii superioare TEHNICE sau ECONOMICE, absolvite cu diploma de licenta;
-Limba engleza fluent, scris si vorbit; germana un atu. Corespondenta comerciala la nivel avansat;
-Permis auto categoria B, cu experienta de conducere auto in Bucuresti si in tara;
-Cunostinte solide si experienta in operarea PC(Excel,Word, Power Point); nivel avansat

- Minim 5 ani experienta in activitati menţionate mai sus;
-Abilitati de comunicare interpersonala si de negociere;
-Capacitatea de a gestiona mai multe activitati, a le planifica si organiza eficient, rabdare si rezistenta la munca in conditii de stres;
-Flexibilitate si eficienta intelectuala, in sensul existentei deschiderii si capacitatii concrete pentru acumularea si gestionarea de noi informatii;
-Responsabilitate maxima, disponibilitate pentru munca si loialitate;
-Atentie la detalii;
-Spirit proactiv, gandire si actiune anticipativa si preventiva;
- Professional look.
Oferta:
- Salariu motivant pe masura performantei;
- Mediu de lucru propice dezvoltarii profesionale;
- Logistica adecvata bunei desfasurari a activitatii.
- Locatie centrala a sediului companiei
Candidaturile sӑ fie transmise in format electronic,cu fotografie
Vor fi contactati numai candidatii care indeplinesc criteriile pe care le are in vedere compania pentru acest post. Procesul de selectie va cuprinde evaluare profesionala, testare psihologica si preluare de referinte de la locurile de munca anterioare.