Nivel cariera

Middle (2-5 ani)

Limbi vorbite

engleză

Adresa/adresele jobului

Denumire pozitie: Economist; perioada determinata –>

Departament: Financiar Contabil

Responsabilitati:

  • Verifica si inregistreaza facturile primite de la furnizorii interni/externi de marfa; se asigura ca toate facturile sunt inregistrate corect si la timp; Verifica corelarea facturilor cu comenzile din SAP; Se asigura ca toate diferentele cantitative si de pret existente intre receptie si factura sunt procesate la timp si rezolvate;
  • Inregistrare facturi servicii diverse; Verificare documente justificative;
  • Se asigura de efectuarea compensarilor datoriilor reciproce existente, inainte de plata catre furnizori;
  • Efectueaza reconcilieri, verificari, confirmari de sold cu furnizorii;
  • Revizuirea reconcilierilor conturilor asignate in vederea stabilirii corecte a componentei soldului si inregistrarea la timp a eventualelor ajustari.
  • Arhiveaza documentele contabile pe care le inregistreaza sau le revizuieste conform procedurii de arhivare.
  • Intocmeste rapoarte si situatii specifice la cererea superiorului ierarhic.
  • Asigura suport in activitatea de inchidere de luna, participa activ la auditul financiar, la inventarierea patrimoniului de mijloace fixe si marfuri;

Experienta si abilitati:

  • Experienta minimani in domeniul financiar-contabil
  • Cunostinte legislatie contabila si fiscala: OMFP 1 802 & Legea 227 privind Codul fiscal;
  • Cunostinte bune de Limba Engleza
  • Abilitati bune de operare calculator MS-Office, de preferat experienta anterioara in sistemul ERP SAP – FI module
  • Persoana organizata cu atentie sporita la detalii.

Raspunde contabilului sef;

Locatie: Parc logistic Aeroport VGP - Ghiroda;

Pozitie: full-time, perioada determinata.