Acest job nu mai este activ.

ECONOMIST (contabil)

Nivel cariera

Entry (0-2 ani), Middle (2-5 ani)

Limbi vorbite

engleză

Adresa/ adresele jobului

București

CERINTE:
-studii superioare economice -specializare Finante Contabilitate
-experienta pe un post similar -minim 2 ani

-cunoasterea mediului economic si bancar
-cunostinte de legislatie fiscala si a standardelor de contabilitate
-cunoaşterea Legiiprivind societăţile comerciale
-cunoştinţe de operare PC- utilizare programe uzuale (Word, Excel, Access)
-cunostinte de limba engleza nivel mediu

RESPONSABILITATI:

-listeaza extrasele de cont aferente conturilor deschise la banci si intocmeste Situatia zilnica a disponibilitatilor existente in casa si banci si Situatia zilnica a cash flow –lui societatii;

- verifica daca facturile primite de la furnizori sunt emise conform contractelor de investitii si de servicii si in baza referatelor de aprovizionare aprobate si au anexate toate documentele necesare in vererea  efectuarii platii;

-tine evidenta facturilor scadente, intocmeste zilnic situatia platilor scadente si a disponibilitatilor existente in conturi si la casieria societatii;

-efectueaza viramente prin sistemele de plati electronice: achitarea facturilor emise de  furnizorii interni si externi, restituirea sumelor necuvenite, plati catre Bugetul de stat si Bugetul asigurarilor sociale, plati catre Directia de Impozite si Taxe Locale, drepturi banesti datorate salariatilor, asigurari CASCO si RCA, transferuri de solduri;

-verifica inregistrarile lunare din jurnalul de vanzari si din jurnalul de cumparari;

-elibereaza chitante pentru incasarile in numerar (lei si valuta) si incaseaza serviciile facturate prin intermediul cardurilor (POS), la dispecerat, atunci cand se impune functionarea a doua posturi de casierie;

-intocmeste ordine de compensare si inregistreaza notele contabile aferente (cont 482);

-completeaza dispozitiile de plata/incasare catre casierie pentru acordarea/restituirea sumelor in lei si in valuta reprezentand avansuri spre decontare acordate in baza referatelor aprobate;

-intocmeste documentatia solicitata de banci si in vederea incasarii Biletelor la ordin, CEC-urilor, efectuarea schimburilor valutare precum si pentru obtinerea scrisorilor de bonitate si de garantie;

-inregistreaza notele contabile aferente cheltuielilor in avans (cont 471) si “Alte impozite, taxa si varsaminte assimilate” (cont 446);

-verifica calculatia comisioanelor datorate agentilor interni si externi pentru atragerea de expozanti;

-intocmeste, la cerere, documentatia pentru obtinerea certificatului privind impozitul retinut si virat pe veniturile obtinute de nerezidenti pentru agentii externi

-calculeaza si inregistreaza impozitul pe venitul obtinut de nerezidenti conform codului fiscal sau conventiilor de evitare a dublei impuneri si intocmeste anual declaratia privind impozitul retinut pe veniturile cu stopaj la sursa;

-intocmeste situatii privind creantele neincasate, centralizeaza sumele conform vechimii soldurilor si pune la dispozitia Departamentului Juridic documentele necesare pentru demararea procedurilor de recuperare a sumelor;

-participa activ la inventarierea anuala a patrimoniului societatii si valorifica rezultatele acesteia pe baza listelor de inventar intocmite de membrii Comisiilor operative de inventariere;

BENEFICII:
-pachet salarial atractiv
-oportunitatea de dezvoltare a carierei intr-un mediu de lucru profesional