Nivel cariera

Middle (2-5 ani), Senior (5-10 ani), Executive (>10 ani)

Limbi vorbite

engleză

Adresa/ adresele jobului

Iași

Se recruteaza si din

Brașov, Hunedoara, Piatra Neamț, Pitești, Sibiu, Oradea, Craiova, Bacău, Botoșani, Covasna

Wyser caută un profesionist cu experiență pentru un post nou creat de Environmental - Health and Safety Manager în cadrul unei companii multinaționale, unul dintre cei mai mari producători și furnizori de tehnologie auto la nivel global.

Localitate: Iași

Responsabilităţi:

  • Controlează si urmărește modul în care se aplică reglementările legislative în vigoare privind Securitatea și Sănătatea în muncă și normele de Protecție a Mediului de către toți angajații;
  • Implementează și îmbunătățește sistemul de management de mediu și întreaga activitate din domeniul protecției mediului pentru companie, în baza politicii și strategiei de protecție a mediului;
  • Acordă consultanță departamentelor din cadrul fabricii cu privire la reglementarile legislative în vigoare și normele privitoare la Securitate și Sănătate în Muncă și Protecția Mediului;
  • Monitorizează instruirea și informarea personalului tehnico-administrativ în probleme de Securitate și Sănătate în Muncă și Protecția mediului prin instructaj specific;
  • Supervizează cercetarea, înregistrarea, declararea și evidența accidentelor de muncă și a bolilor profesionale, a accidentelor tehnice și a avariilor, a incidentelor de mediu;
  • Auditează conformitatea utilajelor și echipamentelor din fabrica din punct de vedere al securității în exploatare, asigurând și interfața cu furnizorii specifici de echipamente;
  • Elaborează și gestionează, împreună cu șefii de departamente, lista cu dotarea echipamentelor de protecție a salariaților;
  • Asigură monitorizarea și atingerea indicatorilor de performanță E-H&S la nivel de fabrică;
  • Să asigure existența, actualizarea evaluării riscurilor E-H&S a locurilor de muncă din cadrul fabricii cât și închiderea acțiunilor planificate conform planului prestabilit;
  • Creează raportari trimestriale pentru Serviciul MQM privind starea sistemului de management de mediu și cheltuielile efectuate/realizarile în domeniul protecției mediului;
  • Coordonează activitatea de certificare a fabricii pe linie de E-H&S conform SR OHSAS 18001:2008 și aduce îmbunătățiri;
  • Se asigură că Sistemul de Management al Sănătăţii şi Securităţii Ocupaţionale este stabilit, implementat şi menţinut în conformitate cu prevederile din SR OHSAS 18001:2008.

Cerinţe :

  • Studii superioare tehnice;
  • 3-5 ani experiență relevantă în domeniul E-H&S într-un mediu industrial;
  • Experiență în coordonarea unei echipe;
  • Abilități puternice de leadership și de project management;
  • Abilitati de organizare si de rezolvare a problemelor;
  • PC skills (MS Office) – nivel avansat;
  • Limba engleză – nivel avansat.

Oferta :

  • Experiență de a lucra într-o companie axată pe Integritate, Excelență, Muncă în echipă și Responsabilitate;
  • Cooperare multi-disciplinară cu echipe internaționale;
  • Un mediu de lucru cu tehnologii inovatoare și moderne;
  • Pachet salarial motivant în concordanță cu experiența relevantă a candidatului.