Senior (5-10 ani), Entry (0-2 ani), Middle (2-5 ani), Executive (>10 ani)

Adresa/ adresele jobului

8 Bulevardul Revoluției din 1989, Timișoara

Salariu aproximativ brut oferit / luna in euro

2000 €

CERINTE:

- calificare

- experienta in domeniu (de preferat in afara tarii)

- disponibilitate de a lucra la distanta - detasare in Germania intre 6 si 9 luni/an

COMPETENTE FUNDAMENTALE

1. Comunicarea interactiva la locul de munca

2. Efectuarea unor calcule matematice simple

3. Identificarea sarcinilor si planificarea activitatii

COMPETENTE GENERALE PE DOMENIUL DE ACTIVITATE

1. Aplicarea procedurilor tehnice de executie si control a calitatii

2. Utilizarea instrumentelor, sculelor, uneltelor, masinilor, utilajelor si instalatiilor

3. Respectarea . si .

COMPETENTE SPECIFICE

1. Executarea schelelor

2. Executarea cofrajelor

3. Montarea panourilor prefabricate.

4. Executarea podurilor de acces/ platforme din lemn

 Responsabilitati si sarcini:

Activitatea se compune din:

-  executarea schelelor necesare lucrului la inaltime pentru lucrarile executate la interior si exterior

-  executarea cofrajelor pentru diferitele elemente de rezistenta ale constructiilor (fundatii, stalpi, grinzi, plansee, scari, pereti) din beton armat monolit

-  montarea elementelor prefabricate care alcatuiesc structura de rezistenta a cladirilor etajate.

 Dulgherul are de efectuat urmatoarele activitati:

-  citeste si interpreteaza planurile de executie si cele de detaliu pentru executarea lucrarilor in conformitate cu proiectul de executie.

-  efectueaza calcule matematice simple de apreciere a necesarului de materiale pentru executarea lucrarilor de dulgherie/tamplarie.

-  masoara si traseaza amplasamentul lucrarilor de dulgherie/tamplarie in conformitate cu proiectul de executie si normativele in vigoare.

- organizeaza si curata propriul loc de munca in vederea desfasurarii activitatii de dulgherie

- verifica calitatea lucrarilor de dulgherie in conformitate cu proiectul de executie si normativele in vigoare, remediaza defectiunile aparute astfel incat lucrarile executate sa corespunda cu proiectul de executie si normativele in vigoare.

UTILIZAREA INSTRUMENTELOR, SCULELOR, UNELTELOR, MASINILOR, UTILAJELOR SI INSTALATIILOR

1. Identifica instrumentele, sculele, uneltele, masinile, utilajele, instalatiile necesare lucrarilor de executat

. Alege cu discernamant mijloacele de prelucrare a materialelor

. Alege corect sculele pentru executarea lucrarilor de debitare

. Sculele identificate sunt corespunzatoare calitativ.

. Masinile, utilajele, instalatiile sunt verificate din punct de vedere al functionalitatii

2. Identifica dispozitivele si mijloacele de transport necesare lucrarilor de executat

. Alege corect dispozitivele, masinile si utilajele corespunzatoare pentru ridicat materiale, in functie de specificul lucrarii.

. Alege cu discernamant mijloacele de transport necesare transportarii la locul de munca a utilajelor, masinilor, uneltelor, sculelor si instrumentelor de masura si control a lucrarilor de dulgherie / tamplarie.

3. Intretine instrumentele, sculele, uneltele, masinile, utilajele, instalatiile specifice lucrarilor de dulgherie / tamplarie

. Curata cu constiinciozitate uneltele, utilajele si sculele dupa folosire.

. Protejeaza suprafetele metalice ale sculelor, uneltelor si utilajelor pentru perioada de conservare.

. Sterge de praf cu grija instrumentele de masura si control.

4. Depoziteaza sculele, instrumentele de masura si control si deseurile tehnologice

. Depoziteaza sculele si instrumentele de masura si control in mod corespunzator, in locuri special destinate acestui scop

. Deseurile rezultate din diferite operatii sunt corect depozitate in locurile special amenajate

Instrumente de masura si control:

-metru, ruleta, furtun de nivel, fir cu plumb, nivela cu bula de aer.

Tipuri de lucrari de dulgherie :

-schele, cofraje.

RESPECTAREA . SI .

1. Aplica .

2. Aplica .

3. Raporteaza pericolele care apar la locurile de munca.

4. Aplica procedurile de urgenta si de evacuare.

EXECUTAREA SCHELELOR

1. Monteaza schela

. Pregateste cu atentie elementele componente ale schelei

. Transporta cu operativitate materialele necesare la punctul de lucru, cu respectarea

NTSM si PSI

. Monteaza corect elementele componente ale schelei, conform procedurii de lucru.

2. Demonteaza schela

cu atentie elementele componente ale schelei.

. Curata si protejeaza elementele componente ale schelei utilizand materiale specifice.

. Depoziteaza in ordine elementele componente ale schelei, la locul special destinat

acestui scop.

EXECUTAREA COFRAJELOR

1. Traseaza cofrajul

. Pregateste cu atentie instrumentele corespunzatoare pentru trasat

. Traseaza corect axele de referinta ale constructiei  in functie de forma geometrica a

acesteia.

. Traseaza marginile cofrajului in conformitate cu proiectul de executie

. Marcheaza golurile tehnologice in conformitate cu proiectul de executie

2. Monteaza cofrajul

. Alege cu discernamant materialele adecvate pentru executarea cofrajului.

. Transporta cu operativitate materialele necesare la punctul de lucru.

. Monteaza provizoriu panourile de cofraj, in scopul identificarii eventualelor neconcordante.

. Executa cu atentie completarile cofrajului.

. Monteaza corect cofrajele pentru goluri.

. Ancoreaza cu responsabilitate si discernamant cofrajul, pentru a-i asigura stabilitatea pe toate laturile.

3. Demonteaza cofrajul

. Demontarea cofrajului se face, dupa verificarea prealabila a intaririi betonului

. Ancorarea cofrajului se demonteaza cu grija, pentru a nu deteriora betonul

. Completarile si panourile de cofraj sunt demontate cu atentie, in vederea pastrarii pe cat posibil a integritatii acestora.

. Materialele rezultate in urma decofrarii sunt transportate cu operativitate la locurile special destinate acestui scop, cu respectarea normelor de protectia muncii.

. Depozitarea materialelor rezultate in urma decofrarii se face in ordine si in conditii de siguranta.

MONTAREA PANOURILOR PREFABRICATE

1. Executa trasarea axelor panourilor prefabricate

. Pregateste cu atentie instrumentele pentru trasat, corespunzatoare tipului de lucrare

. Executa trasarea axelor longitudinale si transversale

. Marcheaza pozitia panourilor care urmeaza a se monta, in conformitate cu planul de executie

2. Executa lucrari de montare a panourilor prefabricate

. Alege cu discernamant panourile pentru peretii care urmeaza a se monta, in conformitate cu planul de executie.

. Executa montarea peretilor prefabricati, in conformitate cu planul de executie, cu respectarea abaterilor maxime admise.

. Asigura mentinerea pozitiei peretilor prefabricati cu dispozitive de sustinere, in conformitate cu planul de executie

3. Executa lucrari de monolitizare a panourilor prefabricate

. Executa montarea cofrajelor pentru monolitizare a panourilor, in conformitate cu planul de executie

. Executa decofrarea si verifica cu atentie calitatea monolitizarilor

SE OFERA:

- cazare

- transport

- echipament de lucru

- plata concediilor la nivelul  legislatiei din Germania

- venit lunar net intre 1400 si 1600 euro in functie de experienta, competente, realizari cu specificatia ca răsplătim efortul si dedicarea  pe termen lung, de aceea angajaţii noştri beneficiază de evaluări şi revizuiri salariale constante, prin care le asigurăm progresul.