Nivel cariera

Middle (2-5 ani)

Limbi vorbite

germană, engleză, franceză

Adresa/adresele jobului

Salariu brut pe luna

500 - 1000 €

Vino în echipa KEFREN EXPRES - Căutăm Coordonator trafic / Dispecer, Transport International Marfă

2 posturi vacante

Candidatul ideal

- Experiență pe un post similar de minim 12 luni in domeniul transportului rutier internațional

- Cunoștințe specifice pieței transporturilor și a legislației.

- Dinamism și atitudine proactivă

- Persoană organizată, ordonată, atentă la detalii, responsabilă

- Capacitate de a lucra în condiții de stres

- Disponibilitate de program prelungit, disponibilitate de a lucra în ture (9-17 respectiv 13-21)

- Inițiativă și orientare către rezolvarea problemelor

- Limba engleză nivel avansat obligatoriu - scris  și vorbit

- Fire analitică si abilități de comunicare

- Cunoștinte operare PC la nivel avansat (cursurile de logistică efectuate constituie un avantaj)

- Abilități de operare MS Office, SAP, ERP

- Abilitatea de a lucra cu burse de mărfuri (Bursa de Transport, Timocom, TransEu etc.)

Constituie avantaj:

- Abilități de planificare, lucru în echipă, putere de convingere, perseverență, spontaneitate, atitudine proactivă, abilități de vânzare, abilități de prezentare

- Abilități de negociere a prețului cu transportatorii; comunicarea detaliilor legate de încărcarea/descărcarea mărfii; urmărirea transportului până la destinație

- Experiența într-o activitate similară în domeniul logisticii

- Cunoașterea unei a doua limbi străineris si vorbit) - germană, franceză, italiană, spaniolă

Descrierea jobului

- Cunoașterea și respectarea prevederilor legale cu privire la circulația pe drumurile publice, în trafic intern și internațional de mărfuri;

- Prospectarea oportunităților de transport (contactare clienți actuali, parteneri, potențiali clienți) în vederea stabilirii de relații comerciale;

- Păstrarea evidenței activității de transport;

- Preluarea comenzilor de transport și planificarea acestora;

- Planificarea transporturile (express, grupaje);

- Stabilirea traseelor optime de deplasare și monitorizarea curselor;

- Comunicarea detaliilor în ceea ce privește încărcarea/descărcarea;

- Ghidarea și urmărirea mașinilor: încărcarea/ descărcarea;

- Verificarea activității șoferilor;

- Întocmirea și verificarea documentației specifice activității de transport;

- Informarea/contactarea clienților în legătură cu transportul;

- Preluarea apelurilor telefonice – personal intern/clienți;

- Înregistrarea în sistemul informatic a curselor efectuate/de efectuat;

- Asigurarea fluxului informațional de la și către șoferi;

- Respectarea targetului legate de performanță și calitate al serviciilor;

- Urmărirea încadrării în indicatorii logistici stabiliți prin politica companiei în vederea atingerii obiectivelor;

- Planificarea, organizarea și coordonarea activități zilnice de transport, prin preluarea și urmărirea executării comenzilor

- Dezvoltarea portofoliului companiei prin atragerea de noi clienți.

Atribuții zilnice:

În calitate de coordonator trafic / Dispecer angajatul va fi în subordinea Directorului Executiv, activitatea sa constând în :

- Preluarea cererilor de ofertă si preluarea comenzilor de transport din partea clienților existând în portofoliul firmei sau obținute din piață, înregistrarea acestora în sistemul informatic propriu (ERP).

-  Administrarea și  confirmarea executării comenzilor de transport și  evidența acestora în registrele companiei, în format electronic.

- Organizarea transporturilor în cele mai bune condiții, cu respectarea calității și termenelor cerute de standardele firmei.

- Verificarea în avans, înainte de transmiterea comenzii de transport către sofer, condițiile necesare efectuării cursei în deplina legalitate.

- Optimizarea costurilor legate de transport.

- Dezvoltarea portofoliului de comenzi prin atragerea de noi clienți.

- Urmărirea comenzilor executate până la încasarea c/val. acestora.

- Procesarea documentelor necesare bunei desfășurări a activității.

- Aducerea la zi a bazelor de date atunci cand acesta este necesara.

Salarizare:

- Salar fix în functie de vechime în domeniu, perioada de probă (3 luni)

- Evaluări și negocieri legate de salar în 6 luni/12 luni/24/luni/36 luni etc

- Bonificații individuale după perioada de probă în funcție de targetul realizat la fiecare 3 luni

- Bonficație după perioada de probă, fidelizare la 6 luni/12 luni( al 13 lea salar)

- Extra bonus la depășirea planului targetat la nivel de an.

Descrierea companiei

Kefren Expres e mai mult decât o companie sau cel puțin așa ne place să credem. Credem în oameni, în cei cu care am clădit de peste 5 ani lucruri frumoase, fie în calitate de parteneri, șoferi sau colaboratori. Și putem declara cu convingere că se poate mai bine, în special în transport, atunci când îți pasă de ceea ce faci și de oamenii cu care faci asta.

Mai multe poti afla :

Cu deosebită considerație,

Zsolt Gogucz

Managing Director