Dispecer transport international

Nivel cariera

Entry (0-2 ani)

Limbi vorbite

engleză

Adresa/ adresele jobului

București

Candidatul ideal

- Absolvent studii medii / superioare
- Cunostinte despre legistatia si normele internationale cu privire la transporturi
- Experienta relevanta in dispecerat transport international
- Abilitati de comunicare in limba engleza – la nivel avansat; cunostintele de limba germana constituie un avantaj
- Foarte bune abilitati de negociere
- Proactivitate, orientare catre rezultate
- Integritate si responsabilitate profesionala
-Preferabil experienta in domeniu, intr-un post operational al unei societati de transport, casa de expeditie sau departament de logistica/ transport.
-Seriozitate, Dinamic, flexibil, atent la detalii, memorie foarte buna, rezistent la stres, disponibilitate pentru un program flexibil.

Descrierea jobului

- Prospecteaza piata, analizeaza/proceseaza informatii privind piata serviciilor de transport din zona alocata
- Contacteaza potentialii clienti de transport international si prezinta serviciile oferite de firma;
- Oferteaza si negociaza conditiile contractuale si tarifele practicate cu clientii
- Identifica si selecteaza furnizori de servicii de transport; dezvolta relatii comerciale cu transportatorii
- Urmareste modul de executare al transportului, verifica documentele de transport, urmareste comenzile executate pana la incasare
- Identifica solutiile de transport (rute, mijloace de transport, planul de incarcare a marfurilor)
- Urmareste gruparea optima a comenzilor primite de la clienti / zone/ camioane astfel incat sa asigure cerintele clientilor (livrarea in termen ) si totodata incadrarea costului in buget;
- Instruirea, coordonarea si controlul soferilor in desfasurarea sarcinilor, furnizarea de informatii de incarcare si descarcare, informatii cu privire la ruta, taxe de drum, locatiile de parcare si spalare a autovehiculelor, precum si alte indicatii specifice fiecarei curse
- Urmareste utilizarea optima a parcului logistic propriu
- Proceseaza documentele aferente activitatii sale
- Se asigura de indeplinirea obiectivelor postului si atingerea indicatorilor de eficienta a activitatii proprii.

Compania noastra ofera:
- pachet salarial motivant + bonusuri
- training asigurat
- mediu de lucru prietenos si informal

Descrierea companiei

Rt trans  SRL este o companie privata , activitatea principala fiind reprezentata de transporturile rutiere de marfuri. Activitatea de transport include atat transporturile interne cat si transporturile internationale rutiere de marfuri, derulate in conformitate cu prevederile conventiei CMR,