Nivel cariera

Entry (0-2 ani), Middle (2-5 ani), Senior (5-10 ani)

Adresa/adresele jobului

Istoria SEDA INVEST incepe in anul 2000 ca o companie brasoveana cu capital 100% romanesc.
In 18 ani de activitate am creat o retea de distributie la nivel national cu 7 filiale si peste 200 de angajati.

Suntem in cautarea unui coleg care sa ocupe pozitia de Coordonator Logistica.

Responsabilitățile generale includ:

  • Coordonează și monitorizează operațiunile lanțului de aprovizionare
  • Asigură eficiența utilizării spațiilor, a activelor și a modalităților de comunicare
  • Foloseste IT-ul logistic pentru optimizarea procedurilor de transport și expediere

Descrierea pe scurt a pozitiei de Coordonator Logistic:

  • Căutăm un coordonator logistic competent care să supravegheze și să faciliteze operațiunile lanțului de aprovizionare al companiei noastre.
  • Tu vei fi cel care coordonează personalul și procesele pentru a realiza distribuția eficientă a produselor si serviciilor.
  • Un avantaj deosebit pentru un coordonator de logistică îl reprezintă comunicarea și abilitățile de negociere.
  • El are, de asemenea experienta în principiile și practicile de gestionare a aprovizionării.
  • Candidatul ideal va avea abilități excelente de inregistrare si pastrare a datelor ce tin de derularea afacerii in departamentul logistic și o abordare orientată spre client.
  • Scopul este acela de a asigura o buna functionare a unei game variate de canale care vizeaza o eficienta maxima.

Responsabilităţi:

  • Recruteaza și coordoneaza personalul de logistică (de exemplu, șoferii de vehicule transport marfa) în funcție de disponibilități și cerințe
  • Administreaza membrii echipei: soferii de pe vehicule transport marfa de la sediul central si a celor din filiale
  • Administreaza parcul auto: revizii, reparatii, RCA, ITP, achizitii/radieri auto, achizitii accesorii auto,
  • Planifica inlocuirea masinilor cu grad de uzura n/c astfel incat sa elimine situatii de blocaj a parcului auto si in stransa corelatie cu costuri de intretinere eficiente.
  • Controleaza comenzile și organizeaza stocarea produselor și a echipamentelor pentru a se asigura că acestea satisfac nevoile companiei
  • Comunică cu furnizorii, comercianții cu amănuntul, clienții etc. pentru a obține oferte profitabile și satisfacție reciprocă
  • Planifică și urmăreste expedierea produselor în funcție de cerințele clienților si eficienta costurilor
  • Coordoneaza transportul de marfuri: transfer marfa catre filiale, transport extern, transfer marfa catre clienti conform rutelor zilnice, etc.
  • Păstreaza jurnalele și înregistrările comenzilor executate, starii flotei auto de distributie, etc.
  • Pregăteste rapoarte exacte pentru managementul superior

Cerinţe:

  • Experienta dovedita ca coordonator logistica
  • Experiența în serviciul pentru clienți va fi apreciată
  • Cunoașterea legilor, reglementărilor și cerințelor ISO
  • Abilitatea de a lucra cu supervizare redusă și de a urmări mai multe procese
  • Abilitate si o buna cunoaștere de lucru a software-ului logistic (ERP)
  • Remarcabile abilități organizaționale și de coordonare
  • Comunicare excelentă și abilități interpersonale
  • Cursuri de pregatire in Managementul lanțului de aprovizionare sau in alt domeniul relevant, reprezinta un plus

Iti oferim:

*Pachet salarial atractiv
*Mașină de serviciu, telefon
*Training-uri periodice