Nivel cariera

Senior (5-10 ani)

Adresa/ adresele jobului

Ploiești

Se recruteaza si din

Brăila, Galați, Focșani, Târgoviște, București, Buzău

        Rolul

  • Organizarea, conducerea si coordonarea activitatii de control si investigatii in vederea reducerii consumului propriu tehnologic in aria de licenta a organizatiei;
  • Pozitie cheie ce contribuie la elaborarea si implementarea strategiei de reducere a consumului propriu tehnologic pe termen scurt (1 an) si mediu (3 ani);
  • Elaborarea si implementarea unui concept de control si monitorizare pentru evitarea oricarei situatii neconforme din partea angajatilor societatii, precum si a prestatorilor terti care desfasoara activitati la interfata cu utilizatorii de retea, situatii care pot conduce la neinregistrarea integrala sau partiala a consumului de energie electrica (fara a fi inregistratata de aparatele de masurare);
  • Coordonarea in mod direct si activ a departamentului/diviziei de investigatii energie;

    Principalele responsabilitati

  • Responsabil cu reducerea consumului propriu tehnologic, preponderent non-tehnic ;
  • Organizeaza activitatea de control tehnic si de depistare a situatiilor de sustragere a energiei electrice de pe aria de activitate a societatii de distributie a energiei electrice, respectiv pe teritoriul celor 6 judete din cadrul SDEE Muntenia Nord SA(Prahova, Galati, Buzau, Dambovita, Braila si Vrancea);
  • Elaboreaza plan de actiune si implementeaza masurile vizand evitarea/eliminarea oricarei situatii neconforme din partea salariatilor societatii, la interfata cu utilizatorii de retea, situatii care pot conduce la neinregistrarea integrala a consumului de energie electrica de catre aparatele de masurare;
  • Responsabil cu elaborarea si implementarea instrumentelor de investigatie la nivelul societatii;
  • Stabileste, monitorizeaza si raporteaza indicatorii de performanta pentru personalul din subordine;
  • Elaboreaza, propune spre aprobare si colaboreaza la implementarea unei scheme de bonusare pentru personal intern si/sau personal tert, atras in actiuni privind reducerea CPT, dupa caz;
  • Dezvolta si implementeaza politica de toleranta zero fata de frauda in colaborare cu functiunile specifice din cadrul Grupului;
  • Analizeaza si raporteaza rezultatele investigatiilor Directorului General si Consiliului de Administratie;
  • Actioneaza ca interfata intre societate si autoritatile/organele abilitate de control;
  • Propune constant masuri antifrauda aplicabile societatii, prestatorilor si utilizatorilor retelei.

         Profilul Candidatului

  • absolvent studii superioare tehnice profil electric, cu diploma de licenta sau
  • absolvent al Academiei de Politie cu conditia ca aria curriculara a profilului absolvit sa cuprinda cursuri privind instalatii electrice (dovedit prin foaia matricola);
  • constituie avantaj coordonarea/implicarea activa in proiecte/initiative majore privind reducerea CPT;
  • cunostinte solide in domeniul masurarii energiei electrice;
  • cunoasterea cadrului legal aplicabil activitatii antifrauda;
  • experienta anterioara de minimum 5 ani in domeniul energetic/industrie;
  • experienta anterioara dovedita intr-o functie de conducere cu expunere in zona de investigatii si/sau masurare a energiei electrice;
  • personalitate puternica, dinamica, avand capacitatea de a conduce oamenii si de a constitui un exemplu prin propria implicare, atitudine pozitiva  si pro-active;
  • cunostinte si experienta in implementarea sistemelor de investigatie specifice;
  • abilitati de comunicare si de relationare efectiva si eficienta;
  • abilitati de organizare si coordonare;
  • inalte standarde de etica si integritate.

PRECIZARE:

Licenta de distributie, in baza careia SDEE Muntenia Nord SA isi desfasoara activitatea  stipuleaza faptul ca personalul angajat al societatii are obligatia sa nu presteze activitati de proiectare, verificare de proiecte, executare ori operare de instalatii electrice pentru utilizatori sau viitori utilizatori ai retelei de distributie, direct ori prin intermediul unor operatori economici”, in reteaua de distributie a operatorului.