Nivel cariera

Middle (2-5 ani)

Adresa/adresele jobului

Salariu aproximativ brut oferit / luna in euro

1000 €

Grup de firme cu domeniul de activitate în sectorul alimentar angajează director financiar care să conducă, gestioneze și să coordoneze operațiunile financiare, în concordanță cu politicile și obiectivele companiei.

Responsabilități

- reorganizarea strategică a departamentelor financiar și contabil

- implementarea unui sistem de management financiar prin obiective

- implementarea de standarde de performanță și sisteme de evaluare

- stabilirea unor proceduri eficiente de control intern

- evaluarea lunară a eficienței financiare și raportarea către Consiliul de Administrație

- gestionarea capitalului și dezvoltarea de relații strategice cu partenerii firmei

- gestionarea auditelor periodice

- cunoașterea și actualizarea reglementărilor în vigoare

- elaborarea de rapoarte financiare și interpretarea informațiilor financiare pentru board, cu recomandarea de acțiuni specifice.

- elaborarea de planuri de afaceri și bugete pe termen lung și previziuni financiare pe termen scurt cu scopul de a asigura stabilitatea financiară a organizației

- analiza performanței financiare a companiei în raport cu planurile de afaceri

- evaluarea veniturilor, cash flowului și cheltuielilor pentru menținerea controlului costurilor

- controlul cash flowului și planificarea pe termen scurt și lung

- prezentarea și explicarea declarațiilor financiare, a scopurilor, proceselor, bugetelor și activităților financiare către diferiți stakeholderi (conducere, board, investitori, consultanți)

- supravegherea taxelor și planificarea în vederea asigurării optimizării taxelor și impozitelor

Cerințe

- experiență într-o poziție similară (minimum 4 ani)

- studii în domeniul financiar / contabil

- înțelegere profundă a statisticilor financiare și a principiilor contabile

- cunoașterea tuturor reglementărilor și prevederilor legale în domeniul financiar

- abilități analitice și tehnice pentru livrarea de analize financiare calitative

- nivel ridicat de responsabilitate

- capacitatea de a se încadra în deadline-uri

- multitasking și flexibilitate

Beneficii

- pachet salarial competitiv

- mediu de lucru plăcut

- oportunități de dezvoltare

- susținerea inițiativelor

- suport tehnic și logistic