Nivel cariera

Middle (2-5 ani), Senior (5-10 ani), Executive (>10 ani)

Limbi vorbite

română

Adresa/ adresele jobului

Craiova

Obiectivele postului:

- Organizarea activitatii departamentului financiar-contabil in conformitate cu dispozitiile legale;

- Supervizarea activitatii persoanelor din cadrul departamentului financiar-contabil;

- Eficientizarea economica a societatii in conditiile respectarii legislatiei in vigoare;

- Gestionarea actelor contabile.

- Calculul si prezentarea lunara a bilantului financiar si a indicatorilor de rentabilitate catre conducerea societatii.

- Intocmire cash-flow lunar, analiza surselor de acoperire financiara a necesarului activitatii de exploatare si de investitii.

- Reprezentarea societatii in relatia cu bancile, societatile de leasing si asigurari.

- Urmarirea inregistrarii corecte in contabilitate a facturilor de prestari servicii si achizitii materiale si a bonurilor de consum pe centre de cost si pe activitati.

Atributii si responsabilitati:

- Analizeaza si cere personalizarea rapoartelor ERP conform cu necesitatile firmei;

- Conduce, coordoneaza si raspunde de buna desfasurare a activitatii in cadrul departamentului Financiar contabil;

- Organizeaza contabilitatea societatii in conformitate cu dispozitiile legale si asigura efectuarea la timp a inregistrarilor;

- Asigura identificarea la timp a fenomenelor negative, a deficientelor de gestionare a activitatii unitatii si ia masurile cu caracter preventiv pentru asigurarea bunului mers a activitatii economico-financiare;

- Analizeaza si propune masuri pentru cresterea rentabilitatii si minimizarea riscului fiscal;

- Asigura intocmirea la timp si in conformitate cu dispozitiile legale a balantelor de verificare, bilanturilor semestriale si anuale, precum si a situatiilor lunare privind principalii indicatori economico-financiari;

- Verifica si stabileste impozitele si contributiile de plata si declaratiile privind impozitul pe profit, întocmeste declaratiile privind impozitul pe profit;

- Verifica si intocmeste jurnalele de TVA si decontul de TVA;

- Intocmeste situatiile financiare semestriale si anuale;

- Reprezinta societatea în cazul controalelor financiare.

Cerinte:

- Studii superioare economice cu profil economic/contabil;

- Cunostinte operatiuni import-export si vamale;

- Experienta in domeniu financiar-contabil de cel putin 3 ani;

- Cunostinte de operare calculator (Word , Excel si program ERP);

- Abilitati de comunicare, planificare, organizare si coordonare a activitatilor desfasurate;

- Persoana foarte organizata, avand o gândire clara, rationament logic,capacitate de analiza si capacitate de sinteza si orientare catre detalii;

- Cunoasterea legislatiei economice în vigoare;

- Abilitati de negociere, consultanta si conciliere;

- Mentinerea unei atmosfere colegiale in relatiile de munca;

- Capacitatea de a lucra în echipa;

- Flexibilitate in gandire.