CUSTOMER SUPPORT ADMINISTRATOR WITH GERMAN

Nivel cariera

Middle (2-5 ani), Entry (0-2 ani)

Limbi vorbite

engleză, germană

Adresa/adresele jobului

Cerinte:

  • Cunostinte de limba germana nivel avansat;
  • Cunostinte de limba engleza nivel avansat/mediu;
  • Studii universitare;
  • Cunostinte ale pachetului Microsoft, in special Excel;
  • Experienta de munca in sisteme de business constitue avantaj.

Descrierea jobului:

Inregistrare comenzi:

  • Se asigura ca toate comenzile primite sunt procesate in timp util;
  • Se asigura ca toate comenzile primite sunt in conformitate cu procedurile companiei privind comertul international, legal, financiar, calitate si etica;
  • Verifica conditiile specifice, termenele de livrare, ambalare si cereri speciale pentru toate comenzile primite;
  • Comunica intern orice conditii speciale si verifica disponibilitatea produselor pe stoc astfel incat comezile sa fie livrate la timp;
  • Inregistreaza comenzi in sistem;
  • Verifica actualitatea si corectitudinea listei de preturi;
  • Intocmeste notificari de comenzi si le actualizeaza in sistem;

Urmarire comenzi:

  • Mentine constant comunicarea cu fabricile si urmmareste indeaproape termenele de livrare;
  • Mentine constant comunicarea cu furnizorii si urmareste indeaproape termenele de livrare;
  • Propune solutii pentru problemele de livrare;
  • Tine evidenta facturarilor si a platilor;

Administrare baze de date si raportare:

  • Mentine actualizata baza de date CRM;
  • Intocmeste rapoarte specifice in functie de cerinte;

Comunicare si relationare clienti:

  • Mentine constanta comunicarea cu clientii si ii informeaza cu privire la primirea comenzii si procesarea, termenele de livrare, posibile intarzieri, disponibilitate pe stoc;
  • Gestioneaza posibilele reclamatii de la clienti;
  • Intocmeste si verifica certificatele de garantie;

Altele:

  • Intocmeste documente pentru eventuale reparatii;
  • Emite facturi pentru diferite situatii;
  • Urmareste stocul din depozit si si ocupa de unele achizitii;
  • Sprijina departamentele de vanzari si marketing pe durata evenimentelor de marketing (EX. coordoneaza studii, analizeaza datele)Mentine legatura cu departamentele de vanzari si fabricile si gestioneaza toate comunicarile referitoare la comenzile clientilor.