Acest job nu mai este activ.

Nivel cariera

Middle (2-5 ani), Senior (5-10 ani), Entry (0-2 ani)

Limbi vorbite

engleză

Adresa/ adresele jobului

Otopeni

Se recruteaza si din

Ploiești, Otopeni, București

Salariu aproximativ brut oferit / luna in euro

1359 €

Responsabilitati:

  • Preia apelurile telefonice ale persoanelor care contacteaza compania la numerele de telefon disponibile;
  • Preia comenzile de export telefonic si le inregistreaza in Baza de Date cu comenzi;
  • Ofera clientilor informatii despre termenii si conditiile de transport oferite de catre companie;
  • Ofera informatii referitoare la serviciile companiei disponibile in functie de solicitarile clientilor;
  • Ofera informatii referitoare la restrictiile companiei cu privire la deservirea adresei de destinatie, modalitatea de plata, disponibilitatea unui anumit tip de serviciu, existenta documentatiei necesare formalitatilor vamale, limitele de greutate, dimensiuni, continut, intervalul orar in care se poate efectua preluarea;
  • Ofera cotatii de pret accesand sistemele specifice;
  • Estimeaza timpul de tranzit pentru serviciile disponibile si informeaza clientii;
  • La solicitarea clientului ofera informatii actualizate despre statusul unei trimiteri sau primiri;
  • Preia cererile de materiale ale companiei si le transmite catre departamentul de resort;
  • Transmite informatii despre companii noi ce sunt intesate de serviciile companiei (sales lead-uri) catre departamentul Vanzari;
  • Pastreaza legatura cu reprezentantii Relatii Clienti din alte tari si raspunde solicitarilor acestora pentru a rezolva problemele semnalate de clienti;
  • Mentine legatura cu clientii in vederea fidelizarii acestora;
  • Formuleaza raspunsuri la e-mailurile primite de la clienti pe adresa oficiala de e-mail a companiei;
  • Trimite e-mailuri catre clienti ce contin formulare tip utilizate in cazul trimiterilor cu plata la destinatie sau o terta parte sau la efectuarea formalitatilor vamale;
  • Se documenteaza si informeaza in permanenta cu privire la produsele si serviciile companiei, cat si cu privire la documentatia necesara efectuarii formalitatilor vamale de export;
  • Asigura suport departamentului Exceptii si Reclamatii prin contactarea clientilor si solicitarea informatiilor sau documentelor necesare in cazul expeditiilor de export pentru care sunt necesare informatii suplimentare in vederea livrarii;
  • Realizeaza diferite rapoarte specifice activitatii desfasurate;
  • La solicitarea sefului direct asigura postul de receptionist, preluand responsabilitatile specifice si punand in aplicare procedurile in vigoare.

Cerinte:

  • Studii – medii/superioare;
  • Limba engleza – nivel mediu spre avansat;
  • Operare PC - Ms Excel - nivel mediu spre avansat;
  • Ton placut / amiabil al vocii;
  • Maniera profesionala in discutiile telefonice;
  • Abilitatea de a reprezenta compania cu profesionalism catre clientii externi;
  • Comunicare si relationare foarte bune;
  • Atentie si concentrare;
  • Orientare catre client;
  • Lucrul in echipa;
  • Bune abilitati de negociere;
  • Buna organizare a timpului de lucru.