Nivel cariera

Middle (2-5 ani), Senior (5-10 ani)

Limbi vorbite

engleză, italiană

Adresa/ adresele jobului

18 Strada Episcopiei, Arad

Societate de contabilitate, angajez contabil cu studii economice superioare.

Ne-ar placea sa ai:
- studii superioare economice;
- experienta de minim 2 ani in domeniul contabilitatii;
- cunostinte in domeniul legislatiei fiscale si contabile;
- cunostinta de limba engleza;
- cunostinte operare PC, Word, Excel, navigare internet;
- abilitati foarte bune de comunicare si interrelationare personala;
- dinamism, rezistenta la stres, atentie la detalii, responsabilitate;
- capacitatea de a-ti stabili prioritati si de a-ti organiza munca intr-un mod eficient;
- capacitatea de a respecta termene limita;
- atentie distributiva, capacitate de adaptate si invatare rapida.

Constituie avantaje:
- membru sau in curs de obtinere a unei acreditari profesionale (CECCAR/CCFR)

Atribuțiile postului:
- organizeaza, indruma, conduce, controleaza si raspunde de desfasurarea in mod eficient a activitatii financiar contabile a clientilor, in conformitate cu dispozitiile legale in vigoare;
- intocmeste si urmareste aplicarea corecta a politicilor si procedurilor interne astfel incat sa se asigure desfasurarea in bune conditii a evidentei contabile si incadrarea in termenele de inchidere lunara;
- asigura intocmirea corecta a documentelor financiar contabile ale clientilor in conformitate cu cerintele legale in vigoare;
- verificarea inregistrarii cronologice si sistematice a tuturor operatiunilor patrimoniale;
- organizarea si inregistrarea evidentei mijloacelor fixe, a stocurilor de orice natura;
- asigura inchiderea lunara a TVA, a conturilor de venituri si cheltuieli ;
- intocmirea tuturor declaratiilor financiare catre autoritatile fiscale si locale;
- intocmirea balantelor de verificare lunara cat si a raportarilor semestriale/anuale;
- reprezentare societate in caz de control din partea ANAF/autoritati locale;
- supervizarea tuturor raportarilor lunare/trimestriale/anuale catre client;
- monitorizarea si actualizarea procedurilor interne de lucru;
- revizuirea cunostiintelor fiscale avand in vedere modificarile legislative, interpretarea si aplicarea celor adecvate domeniului;
- asigura suport auditorilor externi in procesul de audit;
- intocmeste documentele necesare desfasurarii inventarierii anuale si inregistreaza in contabilitate rezultatele in urma procesului de valorificare;
- ofera informatii de natura financiar-contabila si pregateste diverse situatii/raportari catre institutii bancare.

Ce vă oferim?
- un loc de muncă sigur, la una din cele mai mari societati de contabilitate si consultanta fiscala din judet;
- salariu atractiv;
- posibilități de dezvoltare şi carieră.