Coordonator Sector Evaluare Garantii

Nivel cariera

Middle (2-5 ani)

Adresa/ adresele jobului

București

Salariu aproximativ brut oferit / luna in euro

1359 €

Divizia Operatiuni /Departament Property/ Sector Evaluare Garantii

Obiectivul / misiunea postului

  • Evaluarea / reevaluarea garantiilor materiale  pentru creditele acordate de banca
  • Verificarea rapoartelor de evaluare elaborate de catre evaluatorii externi agreati BROM

Responsabilitati principale

  • Coordoneaza verificarea rapoartelor de evaluare furnizate de firmele de evaluare agreate de banca, in conformitate cu procedurile interne;
  • Coordoneaza activitatea evaluatorilor interni (verificatori)
  • Identifica si propune evaluatori externi ;
  • Monitorizeaza performanta retelei de evaluatori colaboratori;
  • Monitorizeaza evolutia pietei imobiliare a garantiilor materiale, respectiv terenurilor, constructiilor industriale, comerciale, administrative si rezidentiale
  • Elaboreaza rapoarte de evaluare cu scop intern – atunci cand este cazul

Contacte si relatii de afaceri

  • Interne:

Toate Diviziile bancii care solicita rapoarte de evaluare

  • Externe:

- evaluatori externi colaboratori ai Bancii

- agentii imobiliare

Cerintele postului

  • Educatie: studii universitare, cu profil tehnic sau economic
  • Limbi straine: engleza
  • Experienta profesionala:
  • Evaluator autorizat ANEVAR ;
  • Specializare ANEVAR: Evaluarea Proprietatii Imobiliare (EPI) / Bunuri mobile (EBM)  / intreprindere (EI)
  • Experienta ca evaluator : minim 3 ani
  • Experienta ca verificator bancar : minim 3 ani
  • Abilitati/ cunostinte specializate:

carnet de conducere categoria B

operare PC, nivel mediu

  • Competente:

capacitatea de organizare a volumului de munca

capacitate de  identificare si rezolvare a problemelor

capacitate de a lucra sub presiune si de a respecta termenele

abilitati de Comunicare si negociere