Nivel cariera

Entry (0-2 ani), Middle (2-5 ani)

Limbi vorbite

engleză, română

Adresa/adresele jobului

Descriere
Fashiontv este singura televiziune de nisa care transmite 24 de ore pe zi, 7 zile pe saptamana, programe ce promoveaza tot ceea ce tine de domeniul fashion: de la design interior pana la vestimentatie, make-up, hair-style si lifestyle, dar si promovarea turismului.
Din 1997 Fashiontv s-a impus in intreaga lume, ca lider de piata, transmitand astazi pe 5 continente, in peste 196 de tari, imagini spectaculoase surprinse din primul rand al evenimentelor exclusiviste din intreaga lume.
De peste 11 ani, Fashiontv si-a facut simtita prezenta in Romania prin co-productii si transmisiuni ale celor mai importante evenimente de gen: Fashiontv Summer Festival, Fashiontv Spring Festival, Miss Fashiontv Europe, Miss Fashiontv Black Sea, Miss fashiontv România, Gala Turismului Românesc, Fashion Luxury Days.

Responsabilitati:

Stabilirea si mentinerea relatiilor cu modele, dar si cu agentiile de modele nationale si internationale.
Organizarea si coordonarea campaniilor de scouting atat in mediul online cat si in cel offline;
Organizarea castingurilor si coordonarea modelelor in cadrul evenimentelor Fashiontv din tara si din strainatate;

Cerinte

  • experienta in domeniul modei si a modelingului
  • cunoasterea limbii engleze la nivel avansat;
  • abilitati de utilizare și de socializare pe platformele Facebook si Instagram
  • abilitati in comunicare, usurinta in initierea și dezvoltarea  relatiilor interpersonale cu modelele recrutate
  • implicarea in furnizarea de informatii relevante in vederea actualizarii permanente a paginilor de socializare si a website-ului Fashiontv cu continut de interes si atractiv pentru modele (creare de campanii de promovare cu publicare de clipuri/ fotografii/ anunturi/ etichete etc)
  • dezvoltarea permanentă a echipei de modele colaboratoare prin creșterea numărului de modele
  • conceperea de campanii de comunicare (mesaje atractive, texte, sloganuri însoțite de conținut foto și video) pentru atragerea atenției și stârnirea interesului tinerelor modele pentru a se alătura echipei Fashiontv
  • Pregatirea constanta a pozelor, clipurilor de la evenimentele nationale si internationale desfașurate (obținerea acestora, selecția fotografiilor, organizarea pe evenimente/ prezentări/ momente, redenumire.
  • Selectie foto + actualizarea selectiei foto realizate pentru portofoliul fiecarui model colaborator în parte
  • abilități de comunicare prin intermediul telefonului mobil (mesaje + apeluri telefonice)
  • atitudine pozitiva;
  • găsirea soluțiilor la problemele întâmpinate;
  • orientare spre REZULTATE și evaluare a activității pe baza REZULTATELOR;
  • adaptabilitate si flexibilitate;
  • organizarea activității de scouting offline (în oraș) prin conceperea unui plan al activității de scouting, formarea, organizarea și instruirea echipelor de scouting, supervizarea și evaluarea activității de scouting, propunerea de soluții în vederea îmbunățirii rezultatelor activității de scouting
  • organizarea castingurilor de modele (contactare și chemare la casting a unui număr cât mai mare de modele)  dar și a ședințelor foto în diferite locații propuse (locație+ protocol+ materiale publicitare+ make-up artiști, hair stiliști, fotofotograf și/ sau cameraman etc)
  • coordonarea modelelor, în cadrul castingurilor și a evenimentelor Fashiontv
  • disponibilitate pentru deplasari in tara si strainatate

    Avantaje:
    Lucrul intr-o echipa dinamica, intr-un domeniu atractiv al modei si modelingului international.
    Deplasari in strainatate la cele mai importante evenimente (Festivalul de Film de la Cannes, lansari Fashiontv Viena, Monaco, Indonezia, Tailanda, China, Dubai etc.)