Nivel cariera

Middle (2-5 ani), Senior (5-10 ani)

Limbi vorbite

engleză

Adresa/adresele jobului

Salariu brut pe luna

1000 - 1300 €

Descrierea postului

Controlorul financiar asigura suportul financiar, analitic si operational managementului.

Acesta pozitie lucreaza cu structura de top management din cadrul firmei pentru a dezvolta proiecte de imbunatatire a proceselor financiare si de reducere a costurilor.

Conducatorii din domeniul financiar planifica, conduc direct si coordoneaza operatiunile financiare ale organizatiei, in colaborare (consultare) cu managerii si cu conducatorii altor departamente.

Sarcini si responsabilitati primare

  • exercita controlul asupra documentelor in care se consemneaza operatiile ce se refera la drepturile si obligatiile patrimoniale ale societatii, in faza de angajare si de plata, in raporturile cu alte persoane juridice sau fizice;
  • monitorizeaza si verifica legalitatea si regularitatea operatiunilor efectuate de catre angajatii societatii;
  • analizeaza procesele de management financiar derulate in interiorul societatii si intocmeste propuneri de optimizare;
  • realizeaza analize de cost pentru produsele si serviciile companiei;
  • contribuie la performanta economica a companiei furnizand analize si consultanta de specialitate,
  • contribuie la intocmirea bugetului anual al societatii;
  • participa la realizarea si analiza cash-flow-ului;
  • elaboreaza rapoarte, analize, auditand activitatea curenta si propunand solutii de imbunatatire a productivitatii si eficientei companiei.

Cunostinte si abilitati necesare

  • cunoasterea foarte buna a aspectelor financiare, contabile si juridice specifice unei companii private;
  • interesul de a se dezvolta intr-o companie dinamica;
  • capacitatea de a rezolva probleme deosebite si de asumare a deciziilor;
  • abilitati de comunicare concisa si clara, eficienta;
  • cunostinte avansate de MS Excel si sisteme ERP (SAP este un avantaj);
  • abilitatea de a analiza datele pentru a detecta neconformitatile si inexactitatile;
  • capacitate de organizare a propriei activitati si de a lucra cu termene impuse.

Educatie si experienta necesara:

Licentiat/a in domeniul economic - Contabilitate sau Finante;

Secializari in management financiar sau controlling;

Cel putin 3 ani experienta profesionala in analiza financiara/control financiar;

Cunostinte de limba engleza;

Permis de conducere .

Valoarea companiei consta in îndeplinirea cu seriozitate a responsabilităţilor, atingerea obiectivelor, obţinerea încrederii clienţilor – şi de ce nu, a societăţii în ansamblu.