Nivel cariera

Middle (2-5 ani), Senior (5-10 ani)

Limbi vorbite

engleză

Adresa/ adresele jobului

București

Cerinte esentiale:

  • Studii superioare in domeniul juridic sau economic (cerinta obligatorie)
  • Minim 2 ani experienta pe piata de capital (cerinta obligatorie)
  • Foarte bune cunostinte de limba engleza, limba franceza constituie avantaj

Candidatul ideal:

  • Buna reputatie, integritate si rigurozitate
  • Cunostinte bune despre piata de capital, instrumente financiare si fonduri de investitii
  • Cunoasterea legislatiei pietei de capital si in special a celei specifice fondurilor de investitii
  • Studii si experienta anterioara in domeniul juridic reprezinta un avantaj
  • Buna abilitati de comunicare si lucru in echipa

Descrierea jobului:

  • Monitorizeaza cadrul legal si reglementarile specifice pietei de capital
  • Indeplineste cerintele specifice in conformitate cu reglementarile pietei de capital: pregateste raportari catre Autoritatea de Supraveghere Financiara (ASF) si catre alte autoritati, avizeaza raportarile transmise de societate catre ASF, etc.
  • Asigura implementarea prevederilor legale si a reglementarilor specifice in cadrul societatii, in conformitate cu reglementarile emise de Autoritatea de Supraveghere Financiara (ASF)
  • Are un rol activ in formularea politicilor si a procedurilor care implementeaza legislatia si reglemetarile specifice emise de autoritatile locale sau Europene, precum si cele care rezulta din politicile emise de grup
  • Realizeaza planul de control anual si pregateste rapoarte catre conducerea executiva si catre consiliul de administratie al societatii
  • Monitorizeaza activitatea societatii, identifica eventuale neconformitati si propune solutii pentru imbunatatirea activitatii
  • Asigura suportul necesar si indruma departamentele societatii.
  • Are constant un rol proactiv in identificarea riscurilor potentiale si face propuneri concrete de eliminare / administrare a acestora

Beneficii:

  • Mediu de lucru placut si stabil, intr-un birou modern in centrul Capitalei
  • Salariul motivant si prime anuale
  • Deschidere internationala si posibilitati de dezvoltare profesionala
  • Servicii private de sanatate

Descrierea companiei

Amundi Asset Management face parte din grupul Amundi, cel mai mare administrator de active financiare din Europa si unul dintre primii 10 din lume, in functie de valoarea activelor financiare administrate. Amundi administreaza active financiare de peste miliarde de Euro din cele 6 centre principale de investitii: Boston, Dublin, Londra, Milano, Paris si Tokyo. Amundi ofera clientilor sai din Europa, Asia-Pacific, Orientul Mijlociu si America o bogata expertiza de piata si o gama variata de capabilitati in diverse strategii investitionale.

  • Interviu online
  • 1. Ai studii superioare juridice sau economice? 2. Ai experienta pe piata de capital? Detaliaza!