Nivel cariera

Senior (5-10 ani)

Limbi vorbite

română

Responsabilitatile postului:

  • Efectuarea operatiunilor bancare/ relatia cu bancile
    • populare propuneri de plati, intocmire situatie de restante, import propuneri plati din softul contabil pe portalul bancilor; schimburi valutare; implementare softuri bancare
    • asigurare reconciliere extrase bancare cu softul contabil; verificare zilnica componente conturi contabile
    • contracte, specimene semnaturi, inchidere si deschidere conturi, depunere imputerniciri, derulareroceduri de obtinere a scrisorilor de garantie bancara
    • intocmire raportari zilnice catre firma mama pe parte de banci
  • Inregistrarea de facturi furnizori in softul contabil; importa dupa caz acceptante in softul contabil; urmareste inchiderea  acceptantelor lunare/ receptiilor cu facturile conform politicilor interne si contractelor active ; ofera feedback pe contractele de furnizori de care se ocupa; realizeaza reconcilieri periodice cu furnizorii
  • Implementare diverse standarde internationale de raportare solicitate de firma mama
  • Intocmeste proceduri si fluxuri de lucru pe ariile identificate de Auditul Intern sau acolo unde lipsesc
  • Acorda suport si training casierilor/gestionarilor pentru tot ceea ce inseamna operare documente/arhivare/fluxuri de lucru si proceduri interne
  • Participa la inventarierea anuala a patrimoniului si la auditul extern si intern/diverse controale de la autoritati
  • Inregistrarea lunara a veniturilor si realizarea reconcilierii tranzactiilor intre softul contabil si baza de date de clienti;intocmirea de diverse rapoarte de ageing pe parte de clienti /clienti licitatii
  • Intocmirea lunara de provizioane si accruals
  • Se asigura de inregistrarea in contabilitate a tuturor tranzactiilor Intercompany si realizeaza reconcilieri Intercompany inainte de inchiderea lunii
  • Verifica prin sondaj:
    • autenticitatea, veridicitatea si corectitudinea documentelor justificative, ce stau la baza inregistrarilor in contabilitate;
  • Rezolva discrepantele contabile identificate ( ex: suspense accounts cu solduri etc )
  • Organizeaza contabilitate imobilizarilor necorporale/corporale si obiectelor de inventar
  • Intocmeste diverse rapoarte, fise analitice, statistici
  • Training si mentoring pentru junior staff. Acorda suport colegilor din alte departamente/puncte de lucru pentru tot ceea ce inseamna aspecte financiar-contabile
  • Asigura suport managerului de departament in rezolvarea diverselor aspecte din activitatea de zi cu zi pe oricare din ariile identificate in cadrul departamentului. Proactivitate in optimizarea modului de lucru, a implementarii de solutii informatice, de metode de control financiar, initiative pentru imbunatatirea activitatii departamentului financiar-contabil in oricare din ariile sale;

Cerintele postului:

  • Absolvent de studii superioare economice;
  • Experienta minimum 5 ani pe o pozitie similara;
  • Experienta in utilizarea unui program de contabilitate- nivel avansat precum precum si capacitatea de familiarizare rapida cu diverse softuri in cadrul companiei
  • Cunostinte solide Operare PC: MS office
  • Cunostinte operare multicash internet banking constituie un plus
  • Cunostinte solide privind legislatia financiar-contabila si o buna intelegere a standardelor internationale de contabilitate si raportare ( lucrul anterior cu IFRS reprezinta un avantaj )
  • Atitudine pro-activa, abilitati de comunicare si organizare
  • Seriozitate, stabilitate si maturitate profesionala
  • Abilitatea de a gestiona sarcini multiple cu termene fixe, abilitatea de a prioritiza activitatile pentru a respecta deadline-urile asumate
  • Cunostinte de limba engleza constituie un avantaj (scris si vorbit- nivel mediu )

  • Interviu online
  • va rugam sa ne precizati, pe o scală de la 1 la 5 , unde 1 este „slab-putin”, iar 5 „excelent - foarte bine”, nivelul dvs de utilizare al pachetului Microsoft Office ( Word / Excel/ Power Point) .