Nivel cariera

Middle (2-5 ani), Senior (5-10 ani)

Limbi vorbite

română

 Responsabilitatile postului:

  •  Organizeaza si realizeaza contabilitatea furnizorilor de programe TV precum si a altor furnizori care ii sunt atribuiti; urmareste obtinerea certificatelor de rezidenta fiscala; ofera feedback pe contractele de furnizori de care se ocupa
  • Inregistreaza notele de salarii si tichete de masa lunar; reconciliaza lunar softul contabil cu statele si situatiile departamentului HR ; intocmeste fisierele cu propunerile de plata pentru contibutiile aferente salariilor si TVA

  • Organizarea si supervizeaza contabilitatea de patrimoniu pe parte de imobilizari:
    • intocmeste proceduri si fluxuri de lucru specifice precum si procesele verbale de punere in functiune retele;
    •  organizeaza procesul de casare active aprobate de catre managementul imputernicit al companiei;
    • intocmeste proceduri si fluxuri de lucru
    • organizeaza si gestioneaza arhiva de procese verbale de punere in functiune retele

  • Intocmeste lunar facturile de lucrari si materiale; calculeaza lunar incarcarile si descarcarile de gestiune aferente facturilor emise ( ct 332/cttabileste soldul proiectelor in curs. Inregistreaza accruals lunare/storno de accruals lunare in relatia cu proiectele in desfasurare.

  • Organizeaza si gestioneaza intocmirea declaratiilor lunare/arhivarea lor, a platilor catre ANAF , relatia cu firma de fiscalitate:
    • Administrarea declaratiilor fiscale catre bugetul statului in colaborare cu firma externa de servicii financiare.
    • Ruleaza operatiunile necesare inchiderii de TVA si verifica jurnalele de cumparari si vanzari. Se asigura de completitudinea documentelor financiar-contabile arhivate la sediul central
    • Intocmeste registrul fiscal si registrul inventar ; realizeaza reconcilierea fisei fiscale extinse de la ANAF cu toate debitele inregistrare si platite sau nu de catre companie catre ANAF
    • Declara sedii secundare la Adminsitratia Financiara sau le inchide dupa caz in colaborare cu firma externa de servicii financiare; arhiveaza corespunzator documentele aferente.
    • Achizitioneaza Registre Unice de Control si tine evidenta lor
    • Inregistreaza notele contabile aferente impozitului auto si TVA nedeductibil si propune la plata impozitul auto;
    • Calculeaza lunar/trimestrial impozitul pe profit .Intocmeste raportari catre BNR si Directia de Statistica precum si alte raportari cu caracter financiar . Mentine relatia cu institutiile de stat;
    • Organizeaza si gestioneaza arhiva de declaratii depuse la ANAF/BNR, arhiva cu procese verbale de control aferente departamentului financiar-contabil, arhiva electronica de jurnale de TVA
    • Colaboreaza strans cu firma de fiscalitate terta cu privire la conformitatile legislative

  • Participa la inventarierea anuala a patrimoniului si la auditul extern si intern/diverse controale de la autoritati
  • Se ocupa de implementare diverse standarde internationale de raportare solicitate de firma mama: stabilire moduri de lucru/analize/lucru efectiv
  • Asigura suport managerului de departament in rezolvarea diverselor aspecte din activitatea de zi cu zi. Proactivitate in optimizarea modului de lucru, a implementarii de solutii informatice, de metode de control financiar, initiative pentru imbunatatirea activitatii departamentului financiar-contabil
  • Intocmeste lunar la inchiderea de luna/an specifica diverse rapoarte catre firma mama ( capex, FAR, rezultat fiscal etc )
  • Training si mentoring pentru junior staff. Acorda suport colegilor din alte departamente/puncte de lucru pentru tot ceea ce inseamna aspecte financiar-contabile

  • Cerintele postului:
    • Studii superioare in domeniul economic;
    • Experienta minimum 5 ani pe o pozitie similara;
    • Experienta in utilizarea unui program de contabilitate- nivel avansat precum precum si capacitatea de familiarizare rapida cu diverse softuri in cadrul compani
    • Cunostinte solide Operare PC: MS office
    • Cunostinte solide privind legislatia financiar-contabila si o buna intelegere a standardelor internationale de contabilitate si raportar
    • Atitudine pro-activa, abilitati de comunicare si organizare
    • Seriozitate, stabilitate si maturitate profesionala
    •  Abilitatea de a gestiona sarcini multiple cu termene fixe, abilitatea de a prioritiza activitatile pentru a respecta deadline-urile asumate
    •  Cunostinte de limba engleza constituie un avantaj (scris si vorbit- nivel mediu )

  • Interviu online
  • va rugam sa ne precizati, pe o scală de la 1 la 5 , unde 1 este „slab-putin”, iar 5 „excelent - foarte bine”, nivelul dvs de utilizare al pachetului Microsoft Office ( Word / Excel/ Power Point) .