Nivel cariera

Entry (0-2 ani), Middle (2-5 ani)

Adresa/ adresele jobului

Calea Floreasca, București

Se recruteaza si din

București

Responsabilitati:

-Controleaza modul in care se utilizeaza bugetul in intreaga asociatie si raporteaza toate deviatiile, propunand masuri corective catre Directorul Financiar;
-Se implica in dezvoltarea si implementarea procedurilor de contabilitate/financiar/control intern pentru intreaga organizatie;
-Ofera sprijin Directorului Financiar in realizarea auditurilor interne/externe in cadrul organizatiei;
-Asigura partea de contabilitate pentru Biroul National de Coordonare, inclusiv partea de raportarea si declaratii catre autoritatile locale;
-Consolideaza datele contabile pentru intreaga organizatie; raspunde de inchiderea lunara din punct de vedere contabil si generarea balantei de verificare sintetice;
-Asigura inregistrarea corecta a sumelor de la sponsorii externi, conform regulilor internationale si cu respectarea legislatiei nationale;
-Intocmeste diverse rapoarte financiare, utilizand date extrase din sistemul contabil si rapoarte operationale;
-Ofera support si consultanta din punct de vedere fiscal membrilor echipei manageriale si colegilor contabili din locatii;
-Identifica si propune forme de imbunatatire a analizelor financiare si a raportarilor;
-Realizeaza calculul salarial lunar si generarea declaratiilor aferente.

Cerinte:

-studii universitare economice de specialitate
-de preferat experienta de 3 ani pe o pozitie similara
-cunoasterea solida a normelor si a legislatiei financiar-contabile romanesti
-cunostinte de utilizare MS Office (Excell, Word)
-cunostinte de limba engleza la nivel mediu
-calitatea de membru CECCAR/CAFR/CCF reprezinta un avantaj
-de preferat experienta de lucru cu programul NAVISION si CIEL
-reprezinta un avantaj experienta de lucru in proiecte cu finantare publica
-capacitate de a lucra cu termene
-gandire independenta, analitica, structurata si orientata catre detalii
-integritate; atitudine proactiva si perseverenta
-focus pe gasirea de solutii; cu o buna orientare atat pe rezultate, cat si pe relatie.

Despre SOS Satele Copiilor Romania:

Noi oferim o familie copiilor ajunşi în dificultate, îi ajutăm să-şi clădească singuri un viitor şi contribuim la dezvoltarea comunităţilor în care ei trăiesc. SOS Satele Copiilor s-a clădit pe baza unor convingeri şi atitudini fundamentale, ce reprezintă esenţa succesului nostru. În îndeplinirea misiunii noastre, următoarele valori durabile ne ghidează acţiunile, deciziile şi relaţiile: CURAJ, ANGAJAMENT, ÎNCREDERE, CREDIBILITATE.