Nivel cariera

Senior (5-10 ani)

Limbi vorbite

engleză

Adresa/adresele jobului

Salariu brut pe luna

100 - 101 €

Cautam un coleg - contabil senior - pentru compania Rap Confectionery SRL din Ghimbav, producator de ciocolata si produse zaharoase

Candidatul ideal:

  • A lucrat minim 5 ani intr-o pozitie similara, de preferat intr-o companie de productie
  • Are studii superioare economice
  • Cunoaste bine legislatia in vigoare privind domeniul financiar-fiscal si contabil
  • Abilitati de rezolvare a problemelor ,capacitate de analiza si sinteza
  • Atentie la detalii si asigura acuratetea inregistrarii operatiunilor
  • Abilitati foarte bune de comunicare, organizare, planificare si atentie la detalii
  • Este utilizator experimentat Microsoft Excel si Word
  • Deschis si provocat de oportunitatea implementarii unui nou ERP
  • Este o fire optimista si are o atitudine pozitiva.
  • Sa cunoasca limba engleza la nivel conversational

Descrierea jobului

  • Verifica reflectarea documentelor în contabilitate și efectuarea la timp a operațiunilor derulate
  • Raspunde de inchiderile lunare, depunerea declaratiilor lunare/ trimestriale/ anuale
  • Verifica evidentele contabile, reconcilierea soldurilor lunare si intocmirea balanței lunare
  • Verifica  plățile la furnizori și încasările de la clienți
  • Intocmeste / verifica jurnalele de vanzari si cumparari si registrele contabile si fiscale obligatorii
  • Mentine evidenta mijloacelor fixe din patrimoniu, urmarirea amortizarii acestora si reconcilierea cu conturile contabile
  • Asigura si raspunde de elaborarea si depunerea raportarilor financiare si fiscale ale societatii la termenele stabilite de legislatia in vigoare (impozit pe profit, TVA, impozite locale, contributii salariale, etc.);
  • Acorda suport pe timpul derularii controalelor fiscale
  • Organizeaza, conduce și controleaza inventarierea generala anuala a patrimoniului
  • Asigura legatura cu autoritatile statului din domeniul fiscal si asigura suport pe probleme de fiscalitate ori de cate ori activitatea implica aspecte relevante
  • Ofera suport managementului companiei in procesul decizional oferind informatiile necesare specific domeniului financiar-contabil
  • Raspunde de intocmirea raportarilor statistice (inclusive intrastat)
  • Raspunde de intocmirea declaratiilor la Fondul de Mediu