Acest job nu mai este activ.

Nivel cariera

Senior (5-10 ani)

Limbi vorbite

engleză, română

Adresa/ adresele jobului

Constanța; Năvodari

Rol: Asigura suport companiilor alocate, furnizand servicii specifice departamentului General Ledger, in conformitate cu regulile si procedurile Grupului.

Responsabilitati:

  • Inregistreaza notele contabile de salarii;
  • Inregistreaza notele contabile aferente operatiunilor de Hedging;
  • Inregistreaza si/sau valideaza compensari;
  • Raspunde de inregistrarea ajustarilor/notelor contabile in GL/FI conform lucrarilor alocate si responsabilitatilor sale;
  • Efectueaza lunar reclasificarea si analiza contului de facturi nesosite;
  • Ruleaza reevaluarea pe situatiile financiare individuale RON;
  • Opereaza si verifica alte inregistrari contabile de inchidere de luna specifice ariei GL;
  • Analizeaza conturile din balanta cu scopul de a asigura acuratetea si completitudinea datelor;
  • Intocmeste lunar Contul de profit si pierdere precum si Situatia activelor, datoriilor si capitalurilor proprii;
  • Intocmeste si/sau ofera suport la intocmirea situatiilor financiare anuale, semestriale si trimestriale conform OMFP si conform reglementarilor pietei de capital;
  • Efectueaza inchiderea conturilor de venituri si cheltuieli;
  • Intocmeste raportari anuale si periodice catre organisme externe (ex: Institutul National de Statistica, ANRE, Ministerul Energiei, BNR si altele);
  • Ofera suport in relatia cu autoritatile fiscale/vamale in ceea ce priveste antrepozitul fiscal de productie si controalele fiscale;
  • Participa si sau coordoneaza lucrarile de audit financiar extern si intern si pune la dispozitie situatiile/documentele solicitate de auditori;
  • Participa la organizarea inventarierii periodice a valorilor patrimoniale, urmarind valorificarea rezultatelor inventarierii si inregistrarea acestora in evidenta contabila;
  • Ofera suport, analizeaza, selecteaza si transmite informatii pentru diverse raportari.

Cerinte:

  • Studii superioare - profil economic (specializarea finante/ contabilitate constituie un avantaj);
  • Experienta profesionala in domeniul financiar - contabilitate de 4-6 ani, dintre care 1-2 ani pe un post similar;
  • Cunostinte solide de contabilitate financiara si fiscala;
  • Cunostiinte de IFRS (constituie un avantaj);
  • Limba engleza – nivel avansat;
  • Cunostiinte de utilizare PC: MS Word, Excel - nivel avansat;
  • Cunostinte SAP reprezinta un avantaj;
  • Orientare spre obiective si respectarea termenelor;
  • Gandire analitica si atentie la detalii.