Limbi vorbite

engleză

Adresa/ adresele jobului

Brașov

Contabil Sef

Profilul cautat:

  • Studii superioare economice;
  • Experienta de minim 3 ani intr-o pozitie similara, cuprinzand toate aspectele  activitatii financiar-contabile;
  • Foarte bune cunostinte de contabilitate de gestiune;
  • Foarte buna cunoastere a regulilor contabile si legislatiei fiscale romanesti;
  • Membru CECCAR;
  • Capacitate ridicata de analiza si sinteza;
  • Cunostinte operare SAP;
  • Adaptabilitate, rezistenta la stres, resposabilitate;
  • Persoana fizica sau persoana juridica;

Responsabilitati:

  • Asigura raportarea financiara atat intern (catre managementul societatii) cat si extern (catre institutiile statului, banci, firme de asigurari, firme de audit);
  • Intocmeste toate declaratiile lunare, trimestriale, anuale (declaratiilebalanta sintetica si analitica, fisa de cont, situatii de incasari si plati, facturi, solduri;
  • Raspunde solicitarilor auditorilor financiari;
  • Monitorizeaza periodic situatia creantelor din firmele grupului si stabileste masuri de  imbunatatire a colectarii lor;
  • Pregateste rapoarte financiare periodice si anuale in vederea aprobarii lor in Consiliul de Administratie;
  • Stabileste si asigura respectarea politicilor contabile la nivel de grup (plan conturi, provizioane, deprecieri, inventar);
  • Colecteaza si analizeaza informatiile financiare necesare pentru intocmirea planului de conturi, a rapoartelor pe centre de cost si a documentelor aferente tranzactiilor;
  • Asigura contabilitatea financiara in SAP pe centre de profit, realizeaza notele contabile si raspunde de transferul corect  in SAP (modulul financiar);
  • Asigura evidenta activitatii de gestiune a stocurilor: intrari, iesiri, inventarieri, rapoarte de gestiune;
  • Este responsabil de urmarirea productiei si realizarea produselor finite;
  • Coreleaza si optimizeaza sistemele de analiza si raportare (SAP, QLIK, CROSS);
  • Participa activ la definirea, implementarea si utilizarea sistemelor ERP din cadrul grupului;
  • Este responsabil de gestionarea taxelor si impozitelor (calcul, depunere, monitorizare), asigurand relatia cu autoritatile referitor la eventuale controale fiscale;

Pachetul de beneficii:

  • Salariu competitiv;
  • Tichete de masa, tichete cadou;
  • Oportunitatea de dezvoltare a carierei.