Nivel cariera

Senior (5-10 ani)

Descriere: Organizeaza activitatea departamentului contabilitate, asigura evidenta contabila a operatiilor si documentelor financiare ale firmei si raportarea contabila corecta si la timp.

Principalele responsabilitati:

• Conduce si organizeaza activitatea departamentului contabilitate;

• Pregateste, analizeaza si verifica documentele financiar-contabile, declaratiile fiscale si alte rapoarte, pentru a se asigura de acuratetea si conformitatea lor cu procedurile interne si cu dispozitiile legale in vigoare;

• Pregateste si verifica balantele contabile, bilanturile si anexele specifice, cu respectarea prevederilor planului de conturi si a legislatiei in vigoare, asigura reconcilierea conturilor;

• Verifica declaratiile de TVA, impozit pe profit si alte taxe;

• Asigura implementarea si actualizarea procedurilor firmei in conformitate cu reglementarile financiare, contabile, privind impozite si taxe;

• Asigura alocarea sarcinilor si stabilirea obiectivelor in cadrul departamentului contabilitate;

• Administreaza, verifica si participa la intocmirea lucrarilor privind operatiunile din timpul lunii si cele de inchidere de luna: notele contabile privind cheltuielile cu salariile, evidenta mijloacelor fixe, documentele din gestiunea societatii, diferentele de schimb valutar, inchidere venituri si cheltuieli, etc.;

• Reprezinta firma in fata autoritatilor si auditorilor, punand la dispozitia acestora documentele financiar-contabile necesare;

• Ofera consultanta contabila ori de cate ori este necesar;

• Intretine in mod onest, corect, complet si la timp raportarile contabile si fiscale catre autoritati si catre management.

Cerinte:

• Studii superioare de specialitate (profil finante – contabilitate);

• Experienta in domeniul financiar-contabil – minimum 5 ani;

• Experienta intr-o pozitie similara de minimum 3 ani;

• Cunostinte solide in domeniul legislatiei contabile si fiscale;

• Expert contabil - constituie avantaj;

• Persoana cu initiativa, capabila sa lucreze independent si in echipa;

• Persoana ordonata, atenta la detalii, cu abilitati excelente de comunicare;

• Capacitate de organizare a activitatii.

Pentru detalii despre prelucrarea datelor cu caracter personal in conformitate cu prevederile Regulamentului European privind protectia persoanelor fizice privitoare la prelucrarea datelor cu caracter personal si libera circulatie a acestor date, va rugam sa consultati Nota de Informare a Renania Trade privind prelucrarea datelor cu caracter personal ale candidatilor, respectiv Acordul de prelucrare a datelor cu caracter personal ale candidatilor, care se gasesc pe pagina de Cariere de pe site-ul companiei